23.05.2018 r. - Spotkanie podsumowujące roczną działalność Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas”
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

23.05.2018 r. - Spotkanie podsumowujące roczną działalność Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas”
czwartek, 24 maja 2018 15:06

Ostatnie spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy "Inspiracje są wśród nas" spędziłyśmy aktywnie, poznając literacko-edukacyjne zakamarki Starego Żoliborza.

1a

Na antresoli koordynatorka sieci Katarzyna Gołubiew podziękowała uczestniczkom za współpracę i aktywny udział w pracach sieci „Inspiracje są wśród nas”.

Kolejny etap to podróż na Stary Żoliborz. W okolicach Zespołu Szkół Licealnych i Elektronicznych znajduje się pomnik „Kobieta z różą” autorstwa Ireny Nadachowskiej. Pomnik ten symbolizuje ból polskich kobiet, które utraciły na wojnie swoich mężów, synów, braci… Sama autorka nazwała swój pomnik „Nad partyzancką mogiłą”. Obok niewielkiego monumentu stoi głaz na podeście z płyt chodnikowych z wyrytym fragmentem wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój”.

3 4

Przy Placu Inwalidów na dłużej zatrzymałyśmy się przy pomniku I Dywizji Pancernej im. gen. Stanisława Maczka. Autorem pomnika jest Jerzy Sikorski, a jego otoczenia Andrzej Kiciński. Monument został ufundowany przez czterdzieści miast Europy Zachodniej. Przedstawia kolumnę z husarskimi skrzydłami i herbem (symbolem dywizji) na szczycie, z której na widzów sfruwa groźnie wyglądający orzeł w koronie.

5

Przy ulicy Kaniowskiej 21 znajduje się dom w stylu zakopiańskim lub jak kto woli w podhalańskim. Są to właściwie dwa domy. Ich projektantem jest Wojciech Zabłocki – szermierz, czterokrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz świata oraz architekt. Prywatnie – mąż zmarłej w listopadzie 2017 r. aktorki Aliny Janowskiej, z którą mieszkał w jednym z tych domów.

9

Po II wojnie światowej liczba mieszkańców powstającej z ruin Warszawy stale rosła. Na Starym Żoliborzu jedyną parafią była św. Stanisława Kostki. W związku z tym w grudniu 1949 r. arcybiskup Stefan Wyszyński zdecydował, że powstanie jeszcze jedna parafia p/w Dzieciątkiem Jezus. Jej pierwszym proboszczem został ks. Bronisław Piórkowski. Najbardziej interesujące jest to, że kościół powstał na fundamentach zniszczonej w czasie Powstania Warszawskiego kamienicy przy ul. Czarnieckiego 15 i na pierwszy rzut oka nie przypomina tradycyjnej świątyni rzymsko-katolickiej.

11-001

Na krótki odpoczynek grupa wybrała się do parku im. Stefana Żeromskiego. Ten 6-hektarowy park położony jest przy Placu Wilsona. Został założony w 1932 r. na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX w. przez Towarzystwo Przyjaciół Żoliborza. Zaprojektowali go Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Centralnym punktem parku jest skwer z fontanną i rzeźbą „Alina – dziewczyna z dzbanem” dłuta Henryka Kuny.

12-001 13 14

Ponad rok temu, na Starym Żoliborzu został odsłonięty pomnik poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Znajduje się on przy Al. Wojska Polskiego, w pobliżu miejsca, w którym Pilecki został aresztowany 19 września 1940. Monument zaprojektowany został przez Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza.

15 15a 15b

Po wyczerpującym poznawczo-literackim spacerze przyszedł czas na mały relaks. Uczestniczki sieci „Inspiracje są wśród nas” znalazły wytchnienie w żoliborskiej cukierni Ulica Baśniowa, gdzie zjadły przepyszne desery i wstępnie omówiły koncepcję sieci na przyszły rok szkolny.


Poprawiony: czwartek, 24 maja 2018 15:32