09.06.2018 r. - Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

09.06.2018 r. - Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie
wtorek, 12 czerwca 2018 10:57

Tegoroczna Noc Bibliotek pod hasłem Rzeczpospoczyta obfitowała w moc atrakcji i w luźny sposób nawiązywała do Roku Praw Kobiet oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biblioteka udekorowana była biało-czerwonymi balonami, które symbolizowały nasze barwy narodowe, wszak rocznica niepodległości obowiązuje. Nie należy zapominać, że rok 2018 jest również rokiem Praw Kobiet. Nic więc dziwnego, że przy wejściu rejestrowały uczestników bibliotekarka w pięknej bordowej sukni z XIX w. oraz biblioteczna sufrażystka.

00 0 01

Niewiasty zapraszały do wspólnej zabawy oraz zwiedzania biblioteki, ponieważ można było również rozpocząć nocną podróż po zakamarkach naszej placówki. Chętnych na zwiedzanie wypożyczalni, czytelni i innych pomieszczeń, zazwyczaj niedostępnych dla czytelników, nie brakowało. W towarzystwie przybyłej z przełomu lat 20.-tych i 30.-tych damy uczestnicy oglądali cenne książki z XVIII i z XIX w. oraz te, które zostały wydane przed 1945 r.
Uroczym bibliotekarkom przebranym za damy z minionej epoki, towarzyszył elegancki dżentelmen w cylindrze i we fraku. Taka delegacja musiała gwarantować dobrą zabawę.

Wycieczka Wycieczka1 Wycieczka2 Wycieczka3 Wycieczka4 Wycieczka7

W wypożyczalni, na tle papirusów i książek wykonanych przez dzieci w ramach projektu Wydajemy Własną Książkę, odbywały się warsztaty Od gliny do maszyny. Uczestnicy próbowali swoich sił w pisaniu na glinianych tabliczkach czy gęsimi piórami. Powodzeniem cieszyły się maszyny do pisania, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Becia Becia1 Becia2 Becia3 Becia4 Becia5

Już po raz drugi na antresoli zaproponowaliśmy gościom możliwość uczestnictwa w projekcie edukacyjnym Żywa Biblioteka, którą zorganizowaliśmy z Fundacją Rubin. Do projektu zaprosiliśmy 8 Żywych Książek (m.in. osobę uzależnioną, bezdomnego, osobę z zespołem Tourrette’a, osobą transpłciową). Uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję porozmawiać z wybraną Żywą Książką, czyli osobą z grup postrzeganych stereotypowo. Głównym celem Żywej Biblioteki jest wzrost świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń, promowanie tolerancji i różnorodności, a także podejmowanie działań przeciwdziałających dyskryminacji. Na zakończenie ekipa Żywej Biblioteki zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z przebranymi pracownikami naszej placówki.

ZB ZB1 ZB2 ZB3 ZB4

Na holu na I p. na uczestników czekał zorganizowany przez nasze koleżanki quiz Biblioteczni Milionerzy. Na kolorowych papierach były przygotowane pytania dla trzech grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych.
Uczestników quizu było dużo i to w każdym wieku – od przedszkola po całkowitą dorosłość. Na pierwsze pytanie odpowiadali z pewną nieśmiałością, ale gdy już wpadli w trans, prosili o pytania nadprogramowe! Zarówno dzieci, jak i dorośli.
Do Bibliotecznych Milionerów ustawiały się kolejki. Dla zwycięzców były przewidziane nagrody: książki, plecaczki, pelerynki, laleczki, kredki oraz symboliczny dyplom z imieniem i nazwiskiem gracza. Zabawa skończyła się tuż przed końcem Nocy Bibliotek.

Milionerz Milionerzy2 Milionerzyy Milionerzyyy

Escape Room Biblioteka pod Czarnym Kotem przywitał uczestników serią zagadek, szyfrów, kodów, które trzeba było znaleźć w skrytej w mroku Czytelni. Pomocne okazały się ukryte latarki i lampki, o ile uczestnicy zdołali je odnaleźć. W półmroku rozjaśnianym słabym światłem ledowych świec, czaiły się koty i inne istoty, a nawet… Czarownica! Jak na magiczną bibliotekę przystało nie zabrakło zaklęć i innych niespodzianek. W razie potrzeby były też małe podpowiedzi dla tych, którzy poczuli się nieco zagubieni. Uczestnicy (od ośmiolatków po osoby w kwiecie wieku), z początku nieśmiali, rozkręcali się buszując po dostępnych kątach, znajdując kolejne wskazówki, które prowadziły do rozmaitych skarbów, by wreszcie odnaleźć klucz do wyjścia. Co ciekawe, wcale nie chcieli tak od razu wychodzić, dzięki czemu mieli okazję uwiecznić przygodę na grupowym zdjęciu pamiątkowym i otrzymać kilka drobnych upominków.

ESCAPE ESCAPE1 ESCAPE2 ESCAPE3 ECAPE4 ESCAPE5

Na rodzinnych warsztatach Warsaw Silent Book nasi goście mieli możliwość stworzyć swoją pierwszą (albo kolejną) ilustrację książkową. Do wyboru było ponad 300 stempli z różnymi kształtami. Uczestników Nocy Bibliotek ograniczała jedynie własna wyobraźnia! Powstały krajobrazy miejskie, przyrodnicze, różne stwory, zarówno realne i zupełnie niespotykane, słowem wszystko co przyszło uczestnikom warsztatów do głowy!
Inspirację mogły stanowić przedstawione na wystawie towarzyszącej warsztatom Silent Booki, najwybitniejsze przykłady tego gatunku.

Silent Silent1 Silent2 Silent3 Silent4 silent5

Teatrzyk Kamishibai
Podczas Nocy Bibliotek uczestnicy przenieśli się na chwilę do Kraju Kwitnącej Wiśni gdzie kamishibaia, ubrany w tradycyjny strój japoński - kimono, snuł opowieść Eleny Molisani o Kotce Milusi. Goście dowiedzieli czym jest teatrzyk kamishibai, kyokan oraz kim jest Ogon Bat. W nawiązaniu do wspaniałych ilustracji pędzla Alessandro Sanny, spróbowali swoich sił w sztuce origami i kaligrafii. Figurki głównych postaci oraz ideogramy: 猫neko – kota i 鼠 nezumi – myszy, wyszły im całkiem nieźle. Oceńcie sami :)

Milena Milena1 Milena2 Milena3 Milena4 Milena5 Milena6 Milena7 Milena8 Milena9 Milena10

Na zakończenie dla wszystkich uczestników zagrał zespół Terapeuci Oddział Warszawa - formacja założona przez Szymona Simona Szczepańczyka, multiinstrumentalisty, terapeutę, pedagoga. Członków zespołu łączy fakt, że wszyscy związani są z pracą z osobami niepełnosprawnymi. Podczas Nocy Biliotek formacja zagrała zarówno własne kompozycje jak i covery takich wykonawców jak Karel Plihal, Fabrizio De Andre czy Jaromir Nohavica. Koncert grupy Terapeuci Oddział Warszawa dostarczył wielu emocji i wprowadził uczestników Nocy Bibliotek w doskonały nastrój.

Zespol 1 Zespol 3

Poprawiony: czwartek, 14 czerwca 2018 11:55