image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

XVI Jesienne Spotkania z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
Wpisany przez Maciej Bidelski   
poniedziałek, 08 października 2018 10:04

Październik to czas, kiedy świat zaczyna mienić się przecudną paletą jesiennych barw. Drzewa w sadach uginają się pod ciężarem owoców, a ogrody pachną jesiennymi kwiatami.
To również czas na nasze kolejne, tym razem XVI już, Jesienne Spotkania z Książką, organizowane cyklicznie przez Bibliotekę Pedagogiczną w Błoniu. Naszym gościem od 16 lat jest Mariola Pryzwan. Humanistka z wykształcenia, bibliotekarka z zawodu, biografistka z zamiłowania. Napisała i wydała kilkanaście wspaniałych książek opowiadających o życiu i twórczości ludzi pióra, filmu i polskiej estrady.

1 2

Każde takie spotkanie jest dla nas ważnym, kulturalnym wydarzeniem i głębokim, duchowym przeżyciem. Tegoroczne odbyło się 3 października w czytelni biblioteki. Zaproszeni byli bibliotekarze z powiatu warszawskiego zachodniego, ci aktywni zawodowo, jak również emeryci. Była również młodzież z I LO im. W. Broniewskiego w Błoniu, pod opieką Pani Moniki Wolskiej.
Tematem spotkania była książka „Moje fascynacje”, która w dużym skrócie opowiada o wszystkich jej bohaterach. Misia, bo tak nazywamy naszą przyjaciółkę-pisarkę mówi, że ci wszyscy artyści, bliscy jej ludzie, odmienili jej życie, stając się jego nierozerwalną częścią. Pierwszą postacią od której zaczyna swoją fascynującą powieść jest Władysław Broniewski - poeta i tłumacz, jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku. Kolejna postać to cudowna Anna German – kompozytorka i piosenkarka o anielskim głosie, jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Swoje miejsce w sercu i książce autorki ma również Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka, dramatopisarka i malarka, Zbigniew Cybulski, aktor i reżyser teatralny – legenda polskiego kina; Maria Dąbrowska, powieściopisarka - mistrzyni słowa; Halina Poświatowska, poetka, jak pisze o niej autorka „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej liryki powojennej”, ponadto: Anna Jantar i Irena Jarocka, gwiazdy polskiej piosenki oraz Maria Kownacka – Plastusiowa mama.
Po zakończonej prelekcji były podziękowanie i kwiaty oraz pamiątkowe zdjęcie.

3 4

Chętni mogli nabyć książkę wraz z dedykacją i autografem pisarki.

5 6

Wszystkie te książki są dostępne w naszej bibliotece.
Po spotkaniu autorskim odbyła się część merytoryczna, skierowana do nauczycieli-bibliotekarzy. Tematem przewodnim było Wspomaganie szkół. Nasza placówka bierze udział w Projekcie MARKPIW - nauczanie przez eksperymentowanie, doświadczanie i inne metody aktywizujące. Następnie omówiono plan pracy na rok szkolny 2018/19. Kolejnym punktem była dyskusja uczestników o bieżących problemach bibliotek szkolnych.

7 8

Anna Buźniak


Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2018 10:17