Wieści z dnia 16.10.2018 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych - spotkanie XVI
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 16.10.2018 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych - spotkanie XVI
Wpisany przez Maciej Bidelski   
piątek, 26 października 2018 13:27

W piękny, słoneczny, jesienny dzień 16 października 2018 r. spotkaliśmy się w kameralnym gronie, by pogawędzić o naszych ostatnich lekturach.
Przywitała nas Misia i przedstawiła książkę biograficzną „Dalida” Olgi Popowskiej (1983-2018). Bohaterkę – światowej sławy piosenkarkę zna chyba każdy dorosły Europejczyk. Jej postać i melodyjne piosenki w ubiegłym roku zaprezentował polskiej widowni film „Dalida”, ale dotychczas nie było w kraju żadnej książki poświęconej Iolandzie Gigliotti (bo tak się naprawdę nazywała). Tę lukę wypełnia pasjonująca opowieść o słynnej Włoszce urodzonej w Kairze, która całe dorosłe życie spędziła w Paryżu. Autorką publikacji jest zmarła w lipcu przyjaciółka Misi – filolog białoruski, pedagog, animator i antropolog kultury międzynarodowej, biograf. Na dwa dni przed śmiercią zdążyła zobaczyć swoją książkę...
Po Misi głos zabrał dawno niewidziany na BZCz geograf Grzegorz. Opowiedział o trzech bardzo różnych książkach. Jedna z nich, traktująca również o artystach i tak samo wydana w 2018 r. to „Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie” Gabriela Michalika. Autor silnie związany ze środowiskiem aktorskim z uwagi na swych rodziców. Prezentuje szereg postaci, które przewinęły się przez Skolimów. Pisze również o historii budowy domu. Książka jest urocza, pełna smaczków w dobrym stylu.
Kolejna pozycja to „Polak potrafi, Polka też … czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” autorstwa Jana i Ewy Wróblów. Jan Wróbel jest nauczycielem i dziennikarzem. Ciekawostką jest, że pisał przemówienia dla premiera Buzka. Bohaterami publikacji są polscy twórcy i wynalazcy. Czy wielu z nas wie, że kasownik, kamizelka kuloodporna, pierwsza kamera filmowa czy laptop to dzieła Polaków? Urokiem książki jest dowcipny język i ciekawe, różnorodne ilustracje. Sięgnąć po tę pozycję może 10-latek i 80-latek!
Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru”, którą napisał Michael Finkel to opowieść o chłopaku mieszkającym w północno-wschodniej części USA (blisko Kanady). Bohater po ukończeniu szkoły średniej… uciekł do lasu, gdzie spędził 27 lat. Jak żył? Czym się zajmował? Żeby zaspokoić swą ciekawość, należy przeczytać tę publikację. Jest oparta na faktach. Czyta się jak powieść.
Greta zaprezentowała nam dwie książki, których autorkami i bohaterkami są kobiety. Zaczęła od „Dodaj do znajomych” Zuzanny Łapickiej. Autorka, córka wybitnego aktora, z wykształcenia filolog romański, od dawna była namawiana do pisania. Dobrze, że zrealizowała ten zamysł. W książce przedstawia anegdoty o kilkudziesięciu ważnych postaciach z Polski i Europy, głównie ze świata artystycznego (aktorzy, reżyserzy), ale znalazło się też miejsce dla papieża Jana Pawła II. Druga pozycja to powieść Eleny Poniatowskiej „Leonora”. Jest to zbeletryzowana biografia najważniejszej malarki surrealistycznej Leonory Carrington. Leonora związana była z Maxem Ernstem, Salvadorem Dali, Pablem Picassem. Wiele działo się w jej życiu, zarówno w Europie, jak i w Meksyku. Jest o czym czytać! Dodajmy na zakończenie, że autorka powieści jest czwartą kobietą w historii, którą uhonorowano Nagrodą Cervantesa (najwyższe wyróżnienie literackie w świecie hiszpańskojęzycznym).
Czwartą osobą, która podzieliła się z nami wrażeniami z lektury była Aldona. Wybrała trzy książki, których tematem było miasto na starych zdjęciach i pocztówkach. Wybór miejsc podyktowała historia jej rodziny, która po wojnie znalazła się na Ziemiach Odzyskanych. Zaczęła od publikacji „…Bogucice, Załęże et nova villa Katowice”(1993). W Katowicach mama Aldony chodziła do szkoły podstawowej i średniej. Oglądając stare fotografie, z rozrzewnieniem wspomina młodość. Studia medyczne zawiodły mamę Aldony do Szczecina. Obraz tego miasta mogliśmy zobaczyć dzięki książce szczecinianina - radiowca Romana Czejarka „Szczecin, którego nie ma” (2016).Podobno żadne polskie miasto w ciągu stulecia nie zmieniło się tak jak Szczecin! Triadę wybraną przez koleżankę dopełnia pozycja wydana w 2013 r. „Warszawa na starych pocztówkach” znanego varsavianisty Jerzego S. Majewskiego. Książki zachwycają zdjęciami i skłaniają do zadumy…
Na zakończenie Jola przedstawiła kilka swoich lektur, biograficznych i nie tylko. Zaczęła od wielokrotnie wznawianej w latach 70-tych i 80-tych XX wieku publikacji Marii Korniłowiczówny „Onegdaj. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu i ludziach mu bliskich”. Autorka jest wnuczką pisarza. Nie znała swego dziadka, urodziła się po jego śmierci. Ale Sienkiewicz i jego rodzina, zwłaszcza ze strony matki Stefanii z domu Cieciszowskiej, przetrwali w opowieściach rodzinnych. Wśród potomków Cieciszowskich aż się roi od znanych literatów. Jesteście ciekawi o kim pisze pani Maria? Proszę zajrzeć do tej pięknie i ciekawie napisanej książki!
W podobnym okresie (XIX/XX w.) żyły bohaterki publikacji Wiolety Wenerskiej „Muzy z salonu i chaty”. Te z salonu to: wamp Młodej Polski - aktorka Irena Solska oraz trzy żony poety Jana Kasprowicza. Chatę reprezentują trzy siostry Mikołajczykówny: Anna – żona malarza Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – żona Lucjana Rydla i Marysia – narzeczona wcześnie zmarłego na gruźlicę malarza Stanisława Ludwika de Laveaux. Całości dopełnia najbardziej kontrowersyjna muza - Teodora Teofila Pytko, żona Stanisława Wyspiańskiego.
Dziś nie było Moniki, która zawsze prezentuje książki dla dzieci. Jola postanowiła ją chociaż częściowo zastąpić. Przyniosła książkę zakupioną podczas zwiedzania wystawy na Zamku Królewskim Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety, a mianowicie „Marcello Bacciarelli dla ciekawych” Dominiki Jackowiak i Magdaleny Tworzowskiej. Publikacja przedstawia dzieciom włoskiego artystę, zapoznaje z podstawowymi pojęciami dotyczącymi malarstwa i zachęca do własnej twórczości!
Pozostając w kręgu malarstwa, Jola podzieliła się wrażeniami po obejrzeniu Panoramy Racławickiej – dzieła dziewięciu malarzy pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Przyniosła przewodnik „Panorama Racławicka” (tekst Magdalena Irek- Koszerna, zdjęcia Marcin Hubicki). Będąc przy rodzinie Kossaków zarekomendowała książkę Kazimierza Olszańskiego „Juliusz Kossak” zawierającą kilkaset (dokładnie 719) obrazów, rysunków i szkiców protoplasty malarskiego rodu.
Na tym zakończył się Jesienny Bazar. Robi się coraz chłodniej, wieczory coraz dłuższe, zachęcamy do czytania i podzielenia się z nami wrażeniami na kolejnym, Zimowym Bazarze Zauroczeń Czytelniczych, który odbędzie się w lutym przyszłego roku.

DSC02658 DSC02661

Zaczytana Jola


Poprawiony: piątek, 26 października 2018 13:49