image1 image2 image3 image4 image5 image6

UWAGA!

Od 25 maja 2020 roku Wypożyczalnie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie wraz z Filiami wznawiają swoją działalność. Do odwołania zamknięte pozostają wszystkie Czytelnie. Zmianie ulegają godziny otwarcia i zasady udostępniania zbiorów.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

03.12.2018 r. - Warsztaty "Ta książka, ta kobieta: O literaturze dla kobiet w Roku Praw Kobiet"
Wpisany przez Maciej Bidelski   
wtorek, 04 grudnia 2018 12:01

Uchwałą Sejmu kończący się właśnie rok 2018 był Rokiem Praw Kobiet w związku z setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się warsztaty „Ta książka, ta kobieta: O literaturze dla kobiet w Roku Praw Kobiet” prowadzone przez dr Wandę Matras-Mastalerz z Krakowa.

1

Na początek prowadząca zaproponowała grę integracyjną Ja jestem… Każdy uczestnik warsztatów musiał się przedstawić i powiedzieć coś dobrego o sobie, co okazało się dla niektórych nie lada wyzwaniem. Następnie uczestnicy stworzyli katalog ważnych książek na drodze do swojej niepodległości. Każdy uzasadnił swój wybór.
Dr Wanda Matras-Mastalerz zaprezentowała mnóstwo książek związanych z tematyką warsztatów. Znalazły się wśród nich takie tytuły jak Dziewczynki latają wysoko Raquel Diaz Reguery, Zbyt miła Marjorie White Pellegrino, Ada to wypada Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek: 100 historii niezwykłych kobiet Eleny Favilli i Franceski Cavallo, Biegnąca w wilkami Estes Pinkoli Clarissy, ale również Królestwo dziewczynki Iwony Chmielewskiej, książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej, książki o kobietach i dla kobiet cenionej polskiej psycholożki Ewy Woydyłło oraz książki autorstwa Wiktorii Zender. Ustalono psychologiczne aspekty w/w pozycji: ustalanie granic, zdrowy egoizm, mądrość emocji i pozytywne myślenie. Bohaterki książek dają sobie również prawo do popełniania błędów i do niewiedzy. Próbują odpowiedzieć na jakże uniwersalne pytanie: co to znaczy być szczęśliwym? Jak się okazało wszystko ma swoje odniesienie w codziennym życiu. Warto być sobą – pewną siebie, wartościową kobietą, pewnym siebie i wartościowym człowiekiem, pełnoprawnym obywatelem i pełnoprawną obywatelką.
Dziękujemy dr Wandzie Matras-Mastalerz za inspirujące warsztaty.

2 3 4 5

Poprawiony: wtorek, 04 grudnia 2018 12:18