28.11.2018 r. - Warsztaty biblioterapeutyczne "O szczęściu czule i bez znieczulenia. Motyw szczęścia i samorealizacji w literaturze dla dzieci i młodzieży"
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

28.11.2018 r. - Warsztaty biblioterapeutyczne "O szczęściu czule i bez znieczulenia. Motyw szczęścia i samorealizacji w literaturze dla dzieci i młodzieży"
Wpisany przez Maciej Bidelski   
środa, 05 grudnia 2018 09:22

28 listopada odbyły się w naszej Bibliotece warsztaty literackie z elementami biblioterapii - „O szczęściu czule i bez znieczulenia. Motyw szczęścia i samorealizacji w literaturze dla dzieci i młodzieży”.
Zaczęłyśmy od losu szczęścia – każdy wybierał cytat pisarza, psychologa lub filozofa na omawiany temat i potem go interpretował. Wylosowałyśmy np. takie „Gdy człowiek jest szczęśliwy żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem”(Oscar Wilde) ; „Zbrzydły mi nieszczęście , smutek, rozdarte serce i samotność. Podjąłem decyzję, że trzeba to zmienić” (Andrew Matthew), „Nasze szczęście zależy od nas samych”(Arystoteles). Dobierałyśmy sobie też własną plastyczno-metaforyczną wizję szczęścia z zaprezentowanych kart coachingowych „Happy” i „Dixit”. Charakterystyczne, że najczęściej wybierałyśmy obrazy przyrody, rzadziej ludzi.
Najwięcej emocji wzbudziła praca w grupach z tekstami literackimi. Analizowałyśmy motyw szczęścia m.in. w książkach Martina Widmarka „Dom, który się przebudził”, „Tyczka”, Marka Bieńczyka „Książę w cukierni”, Magdaleny Dawid-Mróz „Bajki o życiu”, Michela Piquemala „Bajki filozoficzne” i w innych. W zespołach, wspólnie szukałyśmy czynników, które, według nas, wpływają na nasz dobrostan. Potem porównywałyśmy wybory poszczególnych osób. Nie obyło się bez gorącej dyskusji, a nawet emocjonalnych zwierzeń i opowieści o doświadczeniach. Rozmowa była tak ożywiona, że po zakończeniu warsztatów zostałyśmy jeszcze, aby wzbogacone literackimi inspiracjami, podzielić się własnym modelem szczęścia.

Zapraszamy do fotorelacji.

1 2 6 3 4 5 7
Poprawiony: środa, 05 grudnia 2018 09:33