Wieści z dnia 12.02.2019 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych - spotkanie XVII
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 12.02.2019 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych - spotkanie XVII
Wpisany przez Maciej Bidelski   
poniedziałek, 25 lutego 2019 10:08

Tuż po zakończeniu ferii zimowych, we wtorek 12 lutego odbyło się kolejne spotkanie BZCz. W kameralnym, nieco odmienionym gronie (ktoś nowy i ktoś dawno nie widziany) rozmawiałyśmy o książkach, ich bohaterach i autorach. Dziś wśród naszych lektur zdecydowanie przeważały powieści i biografie. Nie wszyscy zabierali głos, ale wszyscy przysłuchiwali się z zainteresowaniem. Atmosfera – jak zwykle – była ciepła, przyjazna.

Tradycyjnie Bazar otworzyła Misia. Tematyka książek też tradycyjna – gwiazdy polskiej piosenki XX wieku. Zaczęła od publikacji młodej dziennikarki (rocznik 1985) Emilii Padoł „Piosenkarki PRL-u”. Autorka pisze o ośmiu paniach: Marcie Mirskiej (ur. 12.02.1918 r., dokładnie 101 lat temu!), Marii Koterbskiej, Reginie Bielskiej (zmarłej 13.11.2018 r. piosenkarce z Gdańska), Nataszy Zylskiej, Renie Rolskiej, Ludmile Jakubczak, Hannie Rek i Joannie Rawik. O większości z nich młode pokolenie niewiele wie. Ale może dzięki tej książce sięgnie po ciekawie przedstawione reporterskie biografie. Czyta się fantastycznie!
Kolejna propozycja Misi to „Halina Kunicka. Świat nie jest taki zły” Kamili Dreckiej (dziennikarki znanej z programu telewizyjnego Ogród sztuk). Jest to wywiad-rzeka z piosenkarką, która nagrała kilkanaście płyt, z których trzy zyskały status złotych, w ponad milionie egzemplarzy. Kunicka dużo mówi o swojej pracy i karierze, mniej o życiu prywatnym, ale jeśli już mówi, to szczerze, czasem nawet z bólem… Prezentuje się jako człowiek mądry, ciekawy, skromny, wart poznania.

Następnie Aldona przedstawiła trzy dość nietypowe biografie. Zaczęła od książki „Berezowska. Nagość dla wszystkich” Małgorzaty Czyńskiej. Maja Berezowska była malarką, graficzką, karykaturzystką i scenografką, ale zasłynęła z subtelnych grafik o tematyce erotycznej. Libertynka, zakochana w urodzie życia, ale angażowała się też w poważne sprawy polityczne.
W dwudziestoleciu międzywojennym tworzyła plakaty wspierające akcję plebiscytową na Śląsku, rysowała karykatury Hitlera. Zapłaciła za to wysoką cenę w czasie wojny – trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrűck. Te fakty są mniej znane.
Kolejną zaprezentowaną publikacją była „Mitologia wspomnień” Piotra Parandowskiego. Oczywiście, tytuł nawiązuje do najbardziej znanej książki ojca autora – Jana Parandowskiego. Syn w niezwykle barwny sposób opisuje swoje dzieciństwo, inteligenckie środowisko, w którym wzrastał, przedstawia powojenną Warszawę (głównie Ochotę). Interesująco pisze o Egipcie. Był wszak archeologiem i pracował z prof. Kazimierzem Michałowskim.
Ostatnia propozycja Aldony to „Saga czyli filiżanka, której nie ma” aktora, scenarzysty i pisarza Cezarego Harasimowicza. Autor pięknie przedstawił dzieje rodziny na tle wielkiej historii. Dodajmy, że matka Harasimowicza, Krystyna Królikiewicz, była aktorką, a dziadek – major Adam Królikiewicz, kawalerzystą i medalistą olimpijskim.
Wszystkie trzy książki czyta się świetnie, budzą śmiech, łzy i wzruszenie…

Jola zaprezentowała także trzy książki. Zaczęła od publikacji z 2014 r. „Co czytali sobie, kiedy byli mali”. Jest to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Ewę Świerżewską (wnuczkę Ludmiły Marjańskiej) i Jarosława Mikołajewskiego (poety i dziennikarza) z ludźmi kultury i nauki, ale nie tylko. Wśród ich interlokutorów znaleźli się też profesor medycyny, sportowcy, działacze społeczni, dziennikarze. Jakże miło jest wrócić wspomnieniem do swoich starych lektur albo rozszerzyć swoją wiedzę o książki nieznane! Przekonać się, jaki mieli stosunek do tych samych książek różni twórcy. Co nudziło jednych, a czym wzruszali się drudzy. Książka jest bogato ilustrowana. Znajdziemy w niej fotografie z dzieciństwa naszych bohaterów, ich współczesne portrety rysowane przez Daniela de Latour, a przede wszystkim okładki wspominanych z rozrzewnieniem książek dziecięcych i młodzieżowych (wynik współpracy z zawsze życzliwymi i pomocnymi paniami z Muzeum Książki Dziecięcej).

Od czytelnictwa Jola przeszła do psychologii prezentując książkę Miłosza Brzezińskiego „Głaskologia”. Jak pisze wydawca, powinien ją przeczytać każdy Polak. Istotnie. A zwłaszcza ci, którzy z racji pełnionych funkcji, mają wpływ na innych – rodzice, nauczyciele, kierownicy, dyrektorzy (nasi też). Zamiast omówienia kilka cytatów: „wyniki badań pokazują, że wspierająca rodzina koreluje z sukcesem życiowym lepiej niż iloraz inteligencji”, „wobec agresji ludzie pracują poniżej możliwości”, „znacznie efektywniej oceniać włożony wysiłek niż stałe cechy charakteru”.
Inne osiągnięcia współczesnej psychologii oraz proponowaną przez autora filozofię postępowania poznają Państwo czytając tę wciągającą publikację!

Ostatnia proponowana książka to klasyka literatury. „Bale, westchnienia, romanse” czyli wybór polskiej i obcej prozy dokonany przez Elżbietę Hartwig. Zawiera opowiadania: Bolesława Prusa Sukienka balowa, Władysława St. Reymonta Z pamiętnika (oba świadczą o poczuciu humoru autorów i ukazują polskie społeczeństwo XIX/XX w.), Tadeusza Rittnera Królowa balu, Jacka Londona Małżonka króla, Mór'a Jókai Bal, Lwa Tołstoja Po balu (szczególnie polecam!) oraz Michała Lermontowa Bela (fragment powieści Bohater naszych czasów). Świetna, stara proza, ciekawe przemyślenia. Publikacja wydana w serii Szczęśliwa Siódemka w 1976 r.

W świat nowszej literatury wprowadziła nas Marylka. Zaczęła od „Pokoju kołysanek” Nataszy Sochy. Autorką jest dziennikarka i pisarka, która ma już na koncie wiele powieści. Inspiracją była autentyczna historia z Atlanty. Bohater powieści ma 85 lat. Pracuje jako wolontariusz w szpitalu położniczym. Jego zadaniem jest przytulanie, uspokajanie niemowlaków. „Pokój kołysanek” ma dwa plany – współczesność i wspomnienia. Wciąga czytelnika, nie można się od niej oderwać!
Kolejne publikacje od których „uzależniona” jest nasza koleżanka, to książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Właśnie dostała w prezencie dwa tomy „Miasta świateł”: „Różę z Wolskich” i „Rose de Vallenord”. Ich akcja toczy się w Paryżu w okresie belle epoque (XIX/XX w.). Powieść zachwyca odmalowaniem realiów tamtego świata i ciekawymi, wyjątkowymi bohaterkami. Jak zwykle u tej autorki.
I ostatnia wciągająca lektura Marylki - „Profesor Stoner” Johna Williamsa. Autor książki nie żyje od ćwierćwiecza, ale jego dzieło teraz zaczęło być bardzo popularne. Powieść smutna, melancholijna, jednak nie można się od niej oderwać. Krytycy nie wahają się nazwać jej arcydziełem.

Kolejne spotkanie w kwietniu. Zapraszam w imieniu koleżanek i swoim.

2. BZCZ 12 (1) 2. BZCZ 12 (2)

Poprawiony: poniedziałek, 25 lutego 2019 10:24