11.03.2019 r. - IV Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola "Zaczytane Przedszkolaki"
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

11.03.2019 r. - IV Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola "Zaczytane Przedszkolaki"
Wpisany przez Maciej Bidelski   
wtorek, 12 marca 2019 09:47

Marcowe spotkanie sieci „Zaczytane Przedszkolaki” upłynęło pod hasłem „Co by było gdyby to Babcia zjadła Wilka”, ale pomysły na zupełnie inne zakończenie popularnych bajek dla dzieci nie było jedyną rzeczą, którą robiły uczestniczki.

pomoce - front

Na początku nauczycielki zagrały w grę BrainBox Bajki. Była to mała rozgrzewka przed czekające je dalszymi wyzwaniami. Gra BrainBox polega na wylosowaniu kartki obrazkowej z opisem konkretnej bajki i zapamiętaniu jak najwięcej szczegółów. Kolejny etap gry to wylosowanie pytania związanego z obrazkiem lub opisem bajki. Gra tak bardzo spodobała się uczestniczkom sieci, że zamiast zaplanowanej przez koordynatorki jednej rundy, zrobione zostały trzy.

Następnie uczestniczki połączyły się w trzy grupy. Każda z grup dostała bajkę, do której musiała wymyśleć nowatorskie, zupełnie inne zakończenie. W ten sposób powstały wariacje na temat „Czerwonego Kapturka”, Jasia i Małgosi” oraz „Śpiącej Królewny”. Uczestniczki sieci wykazały się ogromną kreatywnością, a pomysł na stworzenie innych zakończeń tych bajek powstał po lekturze książki Artura Andrusa „Bzdurki czyli bajki dla dzieci (i)innych” wydanej przez Naszą Księgarnię z genialnymi ilustracjami Daniela de Latour’a.

W związku z tym, że Senat ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki koordynatorki sieci postanowiły nieco „odświeżyć” serię „Encyklopedia Przedszkolaka” wydaną przez Naszą Księgarnię pod koniec lat 90-tych XX w. Na tę serię składają się trzy książeczki: „Kołowata wyspa” Wandy Chotomskiej (il. Anita i Mirosław Tokarczykowie), „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej” Danuty Wawiłow z ilustracjami Magdy Jasny oraz „Trójkątna Karolina” Danuty Wawiłow i Natalii Usenko (il. Anita i Mirosław Tokarczykowie). Każda z nauczycielek miała do wyboru 3 figury geometryczne: trójkąty, kwadraty i koła. Po dokonaniu wyboru grupa przeczytała wybraną książeczkę wykorzystując rekwizyty w postaci drewnianych figur geometrycznych.

Następnie uczestniczki przeczytały bajkę dźwiękonaśladowczą. Była to książka „O tym, jak Dziombak wypadł z gniazda i co było potem…” napisana przez Katarzynę Szłapę, Iwonę Tomasik oraz Magdalenę Budę. Każda nauczycielka miała do przeczytania jedną stronę, a zadanie pozostałych uczestniczek polegało na powtórzeniu dźwięków naśladowczych, pojawiających się w książce.

Na koniec spotkania nauczycielki wykonały zadanie nazwane przez koordynatorki Rada Pedagogiczna. Zadanie polegało na tym, by tak kierować dyskusją, aby rozmówcy domyślili się w jakiej roli się odnaleźli, a jednocześnie tak odbierać komunikaty od innych, by domyślić się jaka rola została nam przypisana. Z tym, że dana osoba „widziała” role innych, a swojej nie znała. Obrady były burzliwe, ale każda z nauczycielek odnalazła się w swojej roli.

Było to przedostatnie spotkanie sieci „Zaczytane Przedszkolaki”. Ostatnie odbędzie się dokładnie za miesiąc i będzie poświęcone teatrzykowi KAMISHIBAI.

Brain trojkaty Dziobak kola1 kwadraty pomoce1 pomoce3 Rada Spiaca2

Poprawiony: wtorek, 12 marca 2019 10:02