27.03.2019 r. - "Szachy i gry planszowe w bibliotece szkolnej" na kolejnym spotkaniu Sieci "Inspiracje są wśród nas"
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

27.03.2019 r. - "Szachy i gry planszowe w bibliotece szkolnej" na kolejnym spotkaniu Sieci "Inspiracje są wśród nas"
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 28 marca 2019 12:22

Czwarte, przedostatnie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas” odbyło się w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie.

tytul

Jedna z uczestniczek sieci prowadzi w swojej bibliotece „Kółko szachowe” i postanowiła się podzielić tym pomysłem z pozostałymi nauczycielkami. Na początku, w bardzo przejrzysty i klarowny sposób omówiła podstawowe zasady gry w szachy, a ponieważ jest również z wykształcenia historyczką jako przykład do nauki tej gry podała obronę terytorium przed wojną. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Połączone w pary pozostałe uczestniczki, pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia, musiały zagrać partyjkę szachów, dołączając stopniowe kolejne figury. Prowadząca spotkanie zachęcała pozostałe uczestniczki sieci do założenia „Kółka szachowego” w bibliotece szkolnej i omówiła zalety wynikające z gry w szachy.

wystawka plansza figury Iza Gramy

Na spotkaniu zaprezentowano również gry planszowe, które w bibliotekach szkolnych uczestniczek sieci okazały się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Mowa była o kartach DIXIT, ale również o strategicznej „Carcasone”, świetnej na pamięć grze „Skubane kurczaki” oraz dobrej na refleks „Tik-tak Boom”. Ta ostatnia gra planszowa może być doskonałą alternatywą na powtórzenie, np. lektur szkolnych.

Gra Gra 1 Gra 2 Gra 3  Gra 5 Gra 6 Gra 4

Spotkanie zakończono akcentem wielkanocnym. Nauczycielka bibliotekarka, która zaprosiła nas do swojej szkolnej biblioteki przygotowała dla uczestniczek niespodziankę: kilkanaście jajek ze styropianu, ozdobne wstążki, brokaty i rozmaite świąteczne elementy. Nauczycielki z ochotą zabrały się za wykonanie pisanek. Efekty można podziwiać poniżej.

jaja
Poprawiony: czwartek, 28 marca 2019 12:51