image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

XIII Gminno-Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania 2019
Wpisany przez Maciej Bidelski   
piątek, 05 kwietnia 2019 08:18

„Każda książka, drogie dzieci,
coś mądrego Wam poleci”

XIII Gminno-Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania 2019

W minionym 2018 roku obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Było to 123 lata zaborów, w tym czasie nie można było pisać, mówić, uczyć, a nawet myśleć po polsku. Wolność słowa, daje nam obecnie możliwość swobodnego wypowiadania się, co nie do końca jest dobre. Przestaliśmy dbać o kulturę słowa. Dzieci i młodzież używają do porozumiewania się przedziwnych skrótów literowych, wyrazowych i językowych, dla nas dorosłych często w ogóle nie zrozumiałych. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Błoniu w ramach promowania książki i czytelnictwa oraz krzewienia kultury pięknego słowa po raz trzynasty zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania o zasięgu gminno-powiatowym. Fundatorami tegorocznych nagród byli Burmistrz gminy Błonie Zenon Reszka i Starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Każda szkoła w drodze eliminacji wewnętrznych typuje trzech uczestników. Wybrani uczniowie podczas eliminacji powiatowych mają trzy minuty na zaprezentowanie przygotowanego fragmentu prozy.

5 6 7 8 9 10 11 12

Każda prezentacja oceniana jest pod względem dykcji, intonacji i wyrazistości oraz doboru tekstu. Wskazane jest, aby był to ciekawy fragment zawierający dialog, którym czytający potrafi przykuć uwagę słuchaczy, a nawet rozbawić, co jest mile widziane. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego poziom jest coraz wyższy. W tym roku uczestniczyli w nim uczniowie z 11 szkół podstawowych naszego powiatu były to: SP nr 1,3,4 w Błoniu, SP nr 1 i 2 w Ożarowie Maz., SP z Bieniewic, Duchnic, Leszna, Kampinosu, Płochocina i Zaborowa.

1 2

Przesłuchania uczestników i rozdanie nagród odbyło się 27 marca 2019 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej. Uroczystość rozpoczęto od powitania gości honorowych, wiceburmistrza Błonia Marka Książka, dyrektora CK Dariusza Sitarskiego oraz dobrego ducha naszej Biblioteki Romana Nowoszewskiego. Powitaliśmy opiekunów i uczestników. Kilka słów do zgromadzonych powiedział Dariusz Sitarski i Roman Nowoszewski. Panowie pochwalili inicjatywę konkursu, mówiąc o potrzebie czytania i mówieniu poprawną polszczyzną.

3 4

Po wysłuchaniu przygotowanych fragmentów prozy panie z komisji w składzie: przewodnicząca Wanda Dziewulska, Agnieszka Sokołowska kierownik filii w Nowym Maz. oraz Lilla Kołodziejczyk z biblioteki wojewódzkiej, zajęły się oceną, wypisaniem dyplomów i przydziałem nagród. W tym czasie dzieci i opiekunowie zastali zaproszeni na poczęstunek.
Tuż przed ogłoszeniem wyników dotarł do nas Paweł Białecki przedstawiciel Powiatu Warszawskiego Zachodniego, który zajmuje się obecnie sprawami oświatowymi. W kilku słowach docenił naszą inicjatywę, pogratulował uczestnikom i zachęcał do kolejnej, przyszłorocznej edycji.

13 14

Wyniki ogłosiła Przewodnicząca Komisji Wanda Dziewulska. Pochwaliła uczestników za elegancki wygląd, piękną prezentacją i kulturę osobistą. Podkreśliła wysoki poziom przygotowania. Komisja uzgodniła następujący werdykt:
sześć - I miejsc, siedem - II, cztery III oraz 5 wyróżnień i osiem dyplomów za udział.
I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2019 otrzymali: Oliwia Rylska ze SP n 4 w Błoniu, Barbara Majewska i Maciej Kochański ze SP nr 1 w Ożarowie Maz., Maria Lubańska ze SP nr 2 w Ożarowie Maz., Maja Wicik i Zuzanna Majcher ze SP w Zaborowie.

15

II miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2019 otrzymali: Anna Narewska ze SP nr 1 w Błoniu, Julia Dziedzic i Szymon Czapnik ze SP w Kampinosie, Zuzanna Ziubińska i Natalia Szmurło ze SP w Bieniewicach, Marysia Kąpińska ze SP w Lesznie, Mikołaj Wołowski ze SP w Zaborowie.

16

III miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2019 otrzymali: Kinga Ciurzyńska ze SP w Kampinosie, Nel Wojciechowska i Kamil Korodziejewski ze SP w Duchnicach, Aleksandra Lech ze SP w Płochocinie.

17

Wyróżnienia: Weronika Szostakowska ze SP nr 1 w Błoniu , Aleksandra Ryszka SP w Bieniewicach, Basia Sender z SP w Lesznie, Zuzanna Zimoch ze SP nr 1 w Ożarowie Maz., Karolina Braune ze SP nr 3 w Błoniu.

18

Dyplomy za udział.

19

Dzieci były bardzo zadowolone z dyplomów, nagród i upominków. Podziękowanie za współudział w krzewieniu kultury pięknego słowa i propagowanie czytelnictwa, otrzymali dyrektorzy szkół na ręce obecnych nauczycieli. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, które można obejrzeć na stronie www.blonie.pl, oraz stronie biblioteki www.pbw.waw.pl.

20

Anna Buźniak


Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2019 08:56