15.05.2019 r. - Drama to nie dramat w bibliotece – warsztaty dla bibliotekarzy
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

15.05.2019 r. - Drama to nie dramat w bibliotece – warsztaty dla bibliotekarzy
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 16 maja 2019 10:27

Drama w bibliotece? Dlaczego nie? Przekonały się o tym uczestniczki warsztatów Drama to nie dramat w bibliotece, które odbyły się w naszej bibliotece.

Prowadzące przybyłym na warsztaty bibliotekarkom zaproponowały mnóstwo zabaw związanych z dramą, mimiką, ale również z wykorzystaniem tekstu literackiego. Szkolenie rozpoczęło się od rozgrzewki stymulacyjnej. Uczestniczki losowały przedmiot i w parach przez dwie minuty próbowały odpowiedzieć na pytanie co właściwie może je łączyć z wybranym z koszyka przedmiotem. Następnie na forum każda bibliotekarka przedstawiała swoją „towarzyszkę” na podstawie tego, co od niej usłyszała. Inne zabawy dramowe wykorzystane na warsztatach to:
- Pokaż znak - praca zbiorowa, w trakcie której należało gestem, ruchem ciała pokazać swój znak zodiaku i znaleźć taki sam znak.
- Scenka improwizowana – praca w parach. Jedna z uczestniczek wykonuje rozmaite czynności, a druga jest jej „zwierciadłem” i stara się robić to samo. W tym zadaniu towarzyszyła bibliotekarkom piosenka Jak wygląda świat Anny Brody.
- Co robisz…? - uczestniczki stoją w okręgu. Osoba w środku przedstawia ruchem inną czynność (np. jazda na hulajnodze), a o innej mówi.
- Nie ma fal, zróbmy fale… - temu zadaniu towarzyszy muzyka Camille Saint-Saëns Akwarium. Główny rekwizyt to folia malarska. Folia jest to wodą, uczestniczki poruszają nią w rytm muzyki.
- Rysunek - każda osoba rysuje zwierzę i oddaje swoją pracę prowadzącym zajęcia. Zadanie polega na wylosowaniu i pokazaniu ciałem narysowanego zwierzaka, owada itp…tak, by pozostałe osoby odgadły co jest na rysunku.
- Dzień Postaci z Bajek - praca grupowa (liczba grup zależy od liczby uczestników warsztatów). Każda z grup otrzymała do pokazania bajkę. Prowadzące wybrały Kopciuszka, Czerwonego Kapturka oraz Królową Śniegu. Kolejny etap tego zadania polegał na wymyśleniu zupełnie innego zakończenia wylosowanej bajki i pokazanie za pomocą dramy tego zakończenia.
- Mitologiczna stoplatka - inspiracją do tego zadania była Mitodrama, autorski pomysł trenera dramy Michała Maciejaka (link do strony https://michalmaciejak.com/ ) Praca w parach. Uczestniczki czytają fragment Mitu o Syzyfie. Podkreślają dwa słowa z tekstu, wybierają, które pokażą za pomocą techniki dramowej. Pozostałe uczestniczki muszą odgadnąć jakie słowo jest przedstawione.
- Rzeźba - II część poprzedniego polecenia. Uczestniczki pracują w dwóch grupach i mają za zadanie pokazać trudną sytuację życiową, nawiązując do sytuacji Syzyfa. Na hasło STOP przestają się ruszać i zastygają w fotografii. Prowadzące zadają im pytania np. Jak się czujesz, Kim jesteś, Co się stało. Grupa, która ogląda przedstawioną sytuację ma za zadanie odgadnąć czego ona dotyczy. Ważne, by na koniec zadania uczestnicy danej sceny „wyszły z roli” zrzucając z siebie emocje.
- Trójkąty i koła - praca grupowa. Uczestniczki losują figury geometryczne: trójkąty i koła. Po dokonaniu wyboru grupa przeczytała wybraną książeczkę wykorzystując rekwizyty w postaci drewnianych figur geometrycznych. W ćwiczeniu zastosowano książki Trójkątna Karolina Danuty Wawiłow i Natalii Usenko oraz Kołowata wyspa Wandy Chotomskiej.
- Porażka jest OK! - osoby w kole odliczają numery 1,2,3. Ręka wskazuje kierunek odliczania. Gdy uczestnik się pomyli, grupa mówi słowo PORAŻKA i bije brawo. Ćwiczenie pokazuje, że pomyłki są do zniesienia i każdy ma prawo do popełniania błędów.
- Świnki trzy - nawiązanie do popularnej bajki braci Grimm.. Pierwsza świnka zbudowała dom z siana, druga z drzewa, trzecia z dom murowany z cegieł. Pokazujemy dłońmi: siano to skrzyżowane dłonie, drzewo to uniesione ręce i szumiące jak liście, a cegły to dłonie, które układają się jak cegły na budowie. Osoba stoi w środku koła, kręci się i z zamkniętymi oczami wskazuję ręką jedną osobę: wskazana osoba zawsze jest drzewem, a po prawej stronie jest dom z cegieł, a po lewej stronie domek z siana. Wskazane osoba pokazuje drzewo, a osoby obok muszę gestem dłoni pokazać domek z siana i z cegieł. Osoba, która się pomyli idzie do środka koła i wskazuję następną osobę.
- Maszyna - grupa ma zadanie pokazać maszynę, rzecz, przedmiot, np.: pizzę, pralkę, odkurzacz, karuzelę itp…, ale nie od strony użytkownika tego narzędzia, np. pokazując samochód nie pokazujemy kierownicy, bo tę czynność wykonuje człowiek.
- Wyraź to słowem - uczestnicy za pomocą frazy Wlazł kotek na płotek pokazują wylosowany zawód.
- Bawimy się z Panem Kuleczką - praca grupowa. Uczestnicy po wysłuchaniu krótkiego fragmentu przedstawiającego bohaterów serii Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka losują, jaką postać mają przedstawiać w następnym fragmencie.
- Okładki książek - każda uczestniczka losuje okładkę książki, a następnie trzem wybranym osobom mówi, o czym jest ta książka. Ważne, by nie znać treści wylosowanej książki i nie mówić jej tytułu. Na koniec ćwiczenia uczestnicy sprawdzają czy treść książek wylosowanych przez nich okładek pokrywa się z tym, co mówiły innym osobom.
- Marsz Radeckiego - marszowy taniec w parach. Uczestnicy stoją naprzeciwko siebie. Na hasło OŁÓWEK przybliżają się do siebie tworząc ołówek. Podobnie na hasło KLEPSYDRA, LEJEK i KOŁO.
- Rada pedagogiczna - ostatnie ćwiczenie, do którego należy wybrać dziewięciu ochotników. Każdy dostaje rolę do odegrania, ale nie widzi jaką. Widzi natomiast role pozostałych. Zadanie polegało na tym, by tak kierować dyskusją, aby rozmówcy domyślili się w jakiej znaleźli się roli, a jednocześnie tak odbierać komunikaty od innych, by domyślić się jaka rola została przypisana. Do odegrania następujące role (z poleceniami dla pozostałych): GWIAZDA – Podziwiaj mnie ; NAIWNY – Wyprowadzaj mnie z błędu ; NIEŚMIAŁY – Ośmiel mnie ; KOZIOŁ OFIARNY – Obwiniaj mnie ; NIEWIDOCZNY – Ignoruj mnie ; HISTERYK – Uspokajaj mnie ; SZEF – Przytakuj mi ; EKSPERT – Konsultuj się ze mną ; KOMEDIANT – Śmiej się ze mnie.

drama 2 drama 3 drama drama 4 drama 5 drama 6

Poprawiony: czwartek, 16 maja 2019 10:43