22.05.2019 r. - Warsztaty kaligraficzne "Scriptorium Villa Nova" w warszawskim Wilanowie
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

22.05.2019 r. - Warsztaty kaligraficzne "Scriptorium Villa Nova" w warszawskim Wilanowie
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 23 maja 2019 10:45

Ostatnie spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia „Inspiracje są wśród nas” było trochę jak powrót do przeszłości. Nauczycielki bibliotekarki cofnęły się do czasów króla Jana III Sobieskiego, by w jego letniej rezydencji – pałacu w Wilanowie, uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych „Scriptorium Villa Nova”.

Nasz team

Jedna z uczestniczek sieci, pracująca w pobliskiej szkole na warszawskim Wilanowie, zorganizowała otwarte warsztaty kaligraficzne pod hasłem „Kaligrafia – (nie) zapomniana sztuka”. Prowadzący zajęcia wprowadził nauczycielki bibliotekarki w tajniki pięknego, eleganckiego, bardziej fantazyjnego czy po prostu staranniejszego pisma, jakim posługiwano się w XVII w. Za wzór postawiono pismo angielskie, gdzie poszczególne litery są smukłe, czytelne, a do tego mają fantazyjne kształty. Ważne były zarówno odpowiednia postawa piszącego, jak i odpowiedni kształt nachylenia liter, który w przypadku tego kroju pisma wynosi 55 stopni. Praktyka okazała się być znacznie trudniejsza, ale warto było spróbować!

Zapraszamy do fotogalerii.

1 2  3 4 5 6 9 10  7 8
Poprawiony: czwartek, 23 maja 2019 11:19