06.09.2019 r. - Wizyta gości z łotewskiej Biblioteki Narodowej
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

06.09.2019 r. - Wizyta gości z łotewskiej Biblioteki Narodowej
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 12 września 2019 13:27

W pierwszy wrześniowy piątek naszą instytucję odwiedziła 3 osobowa delegacja pracowników łotewskiej Biblioteki Narodowej. W skład delegacji wchodziły bibliotekarki z Centrum Rozwoju Kompetencji. Dla pracowników biblioteki pedagogicznej było to nie lada wyzwanie, ponieważ z naszymi gośćmi trzeba było porozumiewać się w języku angielskim.

10

Program wizyty ustalany był drogą mailową. Pierwszym punktem była krótka wycieczka po naszej bibliotece, podczas której pokazano wszystkie wydziały i krótko omówiono strukturę organizacyjną instytucji. Z dużym zainteresowaniem ze strony łotewskich koleżanek w trakcie wycieczki spotkała się wystawa „Charakter artysty”, która prezentuje okładki Rafała Olbińskiego z czasopisma „Charaktery”.

Kolejny punkt związany był z wymianą doświadczeń. Bibliotekarki z Centrum Rozwoju Kompetencji łotewskiej Biblioteki Narodowej przygotowały w tym celu prezentację, na której przedstawiły zasady funkcjonowania swojej instytucji. W dużej mierze były to działania związane z doskonaleniem pracowników, jak również kursami nadającymi uprawnienia do zawodu bibliotekarza. Wspomniały również o rozmaitych projektach dla dzieci i młodzieży, związanych z popularyzacją czytelnictwa. Łotewska Biblioteka Narodowa obchodziła niedawno stulecie. Z tej okazji został nakręcony krótki filmik o instytucji, który został pokazany na prezentacji.

Pracownicy biblioteki pedagogicznej przygotowali prezentację multimedialną w języku angielskim. Gościom z Łotwy zostały przedstawione główne założenia i zadania bibliotek pedagogicznych w Polsce. Wspomniano o placówkach filialnych, metodach i formach pracy, projektach edukacyjnych, sieciach współpracy i samokształcenia. Delegacji zwłaszcza przypadł do gustu teatrzyk KAMISHIBAI (nasza koleżanka przeczytała po angielsku bajkę „Czułość”), SleeveFace zastosowany na jednym ze spotkań sieci współpracy i samokształcenia „Inspiracje są wśród nas” oraz projekt edukacyjny „Wydajemy Własną Książkę”.

Ostatni punkt wizyty to zwiedzanie antresoli, gdzie przygotowano dwie mini-wystawki: „Elementarze świata” z kolekcji naszej czytelniczki Renaty Zaborskiej. Na pierwszym planie oczywiście stały elementarze łotewskie. Druga mini-wystawka prezentowała wybrane prace z projektu i konkursu „Wydajemy Własną Książkę”. Na antresoli został również przygotowany drobny poczęstunek.

Dziękujemy bibliotekarkom z Centrum Rozwoju Kompetencji Biblioteki Narodowej Łotwy za wizytę. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas działania zostaną przez nie wdrożone, a nasza instytucja zostanie zapamiętana jako biblioteka, w której dzieje się naprawdę dużo wydarzeń edukacyjno-kulturalnych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 11
Poprawiony: czwartek, 12 września 2019 13:45