05.10.2019 r. - IV Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

05.10.2019 r. - IV Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie
Wpisany przez Maciej Bidelski   
środa, 09 października 2019 10:25

Za nami kolejna edycja Nocy Bibliotek. Hasłem tegorocznej imprezy było „ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK”. Nasi pracownicy przygotowali tyle atrakcji, że znalezienie wspólnego języka z uczestnikami imprezy, nie stanowiło żadnego problemu.

powitanie

Wszystkich naszych gości w drzwiach przywitała biblioteczna służba zdrowia. Siostry Prolongata i Sygnatura rozdawały drobne upominki w postaci zakładek książkowych i innych typowo bibliotecznych gadżetów. Towarzysząca im dr Rewers przygotowała recepty na książki, a następnie udzieliła fachowych porad biblioterapeutycznych prowadząc wykład „Czytanie, które leczy”.
W wypożyczalni, na tle papirusów odbywały się warsztaty Od gliny do maszyny. Uczestnicy próbowali swoich sił w pisaniu na glinianych tabliczkach czy gęsimi piórami. Powodzeniem cieszyły się maszyny do pisania, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
W czytelni uczestnicy szukali Wally’ego, czyli tytułowego bohatera serii książek-wyszukiwanek „Gdzie jest Wally?”, „Gdzie jest Wally w Hollywood?”, „Gdzie jest Wally teraz?” udostępnionych przez Wydawnictwo Mamania. Do wykonania zadania potrzebne była koncentracja, dobry wzrok, trochę cierpliwości i ewentualnie lupa. Niektórzy odważyli się wykonać zadania dodatkowe, które zamieszczone były na końcu książek-wyszukiwanek. Poszukiwania oczywiście kończyły się sukcesem i okrzykiem „Jest Wally!”. Oczywiście – każdy od prowadzącej zajęcia dostawał drobny upominek za znalezienie bohatera. Kto odnalazł Wally’ego od razu kierował się na biblioteczną antresolę. Tam na naszych uczestnikom czekały dwie bibliotekarki, które przeniosły gości w magiczną podróż z Czerwonym Kapturkiem. Ubrana w tradycyjny strój japoński – kimono bibliotekarka zaprezentowała teatrzyk Kamishibai „Czerwony Kapturek”. Dzieci po wysłuchaniu bajeczki próbowały swoich sił w sztuce origami. Ich zadaniem było stworzenie własnego Czerwonego Kapturka.
Na bibliotecznej antresoli odbywała się jeszcze jedna atrakcja. Nasza koleżanka przebrana za Czerwonego Kapturka zaprosiła chętne dzieci do stworzenia baśniowej opowieści za pomocą magicznego sznurka. Uczestnicy siedzieli w kręgu, prowadząca zaczynała bajeczkę, a reszta miała ją dokończyć, dopowiadając kolejne zdania. Powstawały rozmaite historie. Biblioteczny Czerwony Kapturek oprowadzał również chętnych po bibliotece. W pracowni komputerowej na I p. można było spróbować swoich sił rozwiązując „TIKową grę językową”. Niezbędny był tu własny smartfon z dostępem do Internetu oraz z wgraną aplikacją do kodów QR. Jednak uczestnicy, którzy albo nie mieli ze sobą telefonów lub aplikacji do skanowania kodów korzystali z naszych komputerów, by rozwiązać biblioteczne hasło. Chętni mieli do wykonania pięć zadań. Na zakończenie każdy od prowadzącej grę dostawał drobny upominek.
Sala dydaktyczna nr 213 na I przemieniła się w trakcie imprezy w „Bibliotekę Pirackich Tropów”. Na chętnych czekały bibliotekarka z Piratką i papugą AleGebrą. Zadaniem uczestnikom było przejście przez cztery tajemnicze pirackie jaskinie. Aby to zrobić trzeba było odszukać odpowiednią książkę i wykonać z niej zadanie matematyczne. Wygrywała ta drużyna, która jako pierwsza przeszła cztery jaskinie, prawidłowo rozwiązując po drodze wszystkie zadania. W pokoju zagadek nie można było mieć ze sobą kalkulatorów. Wszystkie polecenia uczestnicy wykonywali na kartkach papieru. Jak się okazało – matematyka nie była dla nich trudna. Każdy uczestnik otrzymał słodko-zdrowy upominek oraz książkę.
Na sali konferencyjnej zaprzyjaźnione z biblioteką wydawnictwo Mamania zaprosiło rodziców z młodszymi dziećmi na spotkanie z książką „Ja, joga". Były wspólne ćwiczenia, zabawy wokół książki i jogi. Prowadząca zajęcia rozbudziła energię i pobudziła wśród uczestników warsztatów koncentrację, równowagę oraz swobodny oddech. Zajęcia z jogi zakończyły się relaksem i plastycznymi ćwiczeniami wyobraźni! O biblioterapeutycznej mocy książek opowiadała dr Rewers, czyli jedna z naszych koleżanek. Przygotowany został wykaz wartościowych książek, poruszających ważne problemy. Prowadząca udzieliła wszystkim chętnym fachowym, biblioterapeutycznych porad, rozdając przygotowane „Książki na receptę”.
Na zakończenie dla wszystkich uczestników zagrał zespół Terapeuci Oddział Warszawa - formacja założona przez Szymona Simona Szczepańczyka, multiinstrumentalisty, terapeutę, pedagoga. Członków zespołu łączy fakt, że wszyscy związani są z pracą z osobami niepełnosprawnymi. Podczas Nocy Bibliotek formacja zagrała zarówno własne kompozycje jak i covery takich wykonawców jak Karel Plihal, Fabrizio De Andre czy Jaromir Nohavica. Koncert grupy Terapeuci Oddział Warszawa dostarczył wielu emocji i wprowadził uczestników Nocy Bibliotek w doskonały nastrój.

Zresztą – zobaczcie sami co się działo i obejrzyjcie nasz krótki filmik


Poprawiony: środa, 09 października 2019 10:36