29.10.2019 r. - Między słowem a mieczem - filozofia przeciw przemocy. Wykład Ilustrowany na motywach "Jaskini. Drogi Rebeliantów" prowadzi Jarosław Marek Spychała
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

29.10.2019 r. - Między słowem a mieczem - filozofia przeciw przemocy. Wykład Ilustrowany na motywach "Jaskini. Drogi Rebeliantów" prowadzi Jarosław Marek Spychała
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 31 października 2019 13:25

We wtorek 29 października Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie miała zaszczyt gościć filozofa pana Jarosława Marka Spychałę.

Jarosław Marek Spychała – Filozof, wykładowca akademicki, dziennikarz. Zawodowo zajmuje się kształceniem i rozwojem technik myślenia twórczego i jego zastosowaniem w edukacji, kulturze i gospodarce. Naukowo interesuje się historią filozofii i religii, a szczególnie zjawiskiem przenikania się religii i filozofii w zakresie wyobrażeń o pośmiertnych losach człowieka oraz ich wpływem na kształt poczucia sensu życia we współczesnych społeczeństwach zachodnioeuropejskich. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii oraz przekładów z języków nowożytnych i klasycznych. Laureat „Wyróżnienia Specjalnego 2007” przyznawanego zdolnym polskim naukowcom przez Tygodnik Polityka” w ramach akcji „Zostańcie z Nami” oraz nagrody „Kryształki Zwierciadła 2008” przyznawanej przez miesięcznik „Zwierciadło”. W 2019 roku ukazała się jego książka „Jaskinia. Droga rebeliantów”.

Filozof wygłosił wykład: Między słowem a mieczem - filozofia przeciw przemocy, który był inspirowany książką Jaskinia. Droga rebeliantów.

0 00 000 1

Na spotkanie z filozofem przybyli uczniowie z warszawskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 363 im. Prof. Witolda Doroszewskiego, Szkoły Podstawowej nr 43 im. Stefana Starzyńskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza.

2 3

Spotkanie miało przybliżyć uczniom Platoński obraz wyjścia z jaskini na podstawie książek, filmów oraz bohaterów popkultury. Prowadzący podawał przykłady ekranizacji, które czerpią z filozofii wyjścia ludzi z jaskini np.: Gwiezdne wojny. Część V, Matrix, Terminator czy Imię róży. Podobne powiązania Jarosław Spychała odnalazł i przedstawił uczniom 7 i 8 klas w filmie: Iron Man (2008, reż. Jon Favreau). „Główny bohater filmy Tony Stark, jest producentem broni. Pewnego dnia, wraz z grupą ochraniających go żołnierzy wpada w zasadzkę. Napastnicy szybko radzą sobie z żołnierzami. Stark ratuje się ucieczką i szuka schronienia za skałą. Nagle spada obok niego pocisk rakietowy. Bohater zdążył się jeszcze przez chwilę przyjrzeć rakiecie, na której dostrzegł nazwę firmy, która ją wyprodukowała: Stark Industries”.

Punktem wyjścia do rozmów o powstrzymaniu przemocy w ich życiu była przypowieść o mieczu Chrystusa: Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie (źródło: Biblia, Ewangelia według św. Mateusza, 26, 52). Prowadzący dyskutował też z uczniami o tym kiedy stajemy się dorośli, kiedy jest moment przejścia z dziecka ku dorosłości. Jednym z przykładów był bohater Atreyu z Niekończącej się opowieści Michaela Ende. Dorosłość według filozofa jest wówczas, gdy rozumiemy konsekwencje własnych czynów. Mamy nadzieje, że prowadzący odczarował powiedzenie Nie filozofuj na szukaj wątków filozoficznych wszędzie nawet w popkulturze! zapraszamy do fotorelacji:

4 5 6 7 7A 8 9 9A 10

Zgromadzona w sali konferencyjnej publiczność mogła też podziwiać wystawę: Obraz jaskini według Jarosława Marka Spychały. Dzięki uprzejmości autora mogliśmy przybliżyć uczniom ilustracje i grafiki , które pochodzą z książki: Jaskinia. Droga rebeliantów za co serdecznie dziękujemy.


Poprawiony: czwartek, 31 października 2019 14:11