Wieści z dnia 05.11.2019 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2019
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 05.11.2019 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2019
Wpisany przez Maciej Bidelski   
poniedziałek, 18 listopada 2019 13:39

We wtorek 5 listopada 2019 roku spotkałyśmy się w babskim gronie, by jak zwykle porozmawiać o naszych ostatnich lekturach. Spotkanie rozpoczęła gospodyni – Misia. Zaprezentowała swoją ostatnią książkę biograficzną „Olga, Ola, Oleńka”. Jej bohaterką jest zmarła przed rokiem Olga Popowska, „poprzednio Yerafeyenka, z domu Konopacka” – jak mówiła o sobie. Kim była Olga? Absolwentką filologii białoruskiej i kulturoznawstwa, dziennikarką białoruską. Jej fascynacja piosenkami Anny German sprawiła, że zdecydowała się na wyjazd do Polski, gdzie mieszkała do końca swego zaledwie 34-letniego życia. Pozostawiła po sobie książki o Annie German, Irenie Jarockiej i Dalidzie, a także o pogromie wołyńskim i seksie w Związku Radzieckim.
Misia przyjaźniła się z Olgą, dlatego chciała ocalić przyjaciółkę od zapomnienia. Olga Popowska na zawsze pozostanie we wspomnieniach przyjaciół i znajomych. Wzruszająca lektura.

Lilka, która rzadko bywa na naszych spotkaniach, także przedstawiła nam książkę biograficzną, a mianowicie „Wyśpiewam wam wszystko” Urszuli Dudziak. To, co urzekło koleżankę we wspomnieniach piosenkarki, to jej kobieca siła i duża dawka optymizmu. Dudziak pisze o znanych muzykach, m. in. byłym mężu Michale Urbaniaku, Stingu i pisarzu Jerzym Kosińskim. Pisze o swoich życiowych trudnościach. Wspomina z dystansem i humorem. Książka może zarazić optymizmem. Warto przeczytać ją jesienią.

Monika, która pracuje w bibliotece dziecięcej, zawsze poleca nam wartościowe książki dla dzieci i młodzieży. Coraz więcej osób cierpi na demencję starczą lub chorobę Alzheimera. Jak wytłumaczyć dziecku zmiany w zachowaniu ukochanej babci czy dziadka? Z pomocą przyjdzie nam wspaniała książka Rolfa Bartha (autor) i Danieli Bunge (ilustratorka) „Inny dziadek” przeznaczona dla dzieci 5+. Wzruszająca, mądra opowieść i fantastyczne ilustracje! Mogłaby trafić do spisu lektur obowiązkowych.

Starszym dzieciom i młodszej młodzieży (przedział wieku 9-14 lat) koleżanka poleca pozycję z serii Detektywi z Tajemniczej 5 zatytułowaną „Zagadka zaginionej kamei” Marty Guzowskiej. Przy tej książce nie będą się nudzić. Będą śledzić akcję, starać się logicznie myśleć, przy okazji poznają kawałek historii.

A co dla młodzieży starszej? Dużym zainteresowaniem cieszy się seria „Plus Minus 16”, przedstawiająca różne rodzinne i szkolne problemy nastolatków. Książki natychmiast znikają z bibliotecznego regału! Nawet bibliotekarki mają utrudniony dostęp do nich. Monika zaprezentowała dwie książki Katarzyny Ryrych traktujące o samotnym dzieciństwie: „Mała Jerzego” (o córce przystojnego lekkoducha, który zostawił rodzinę) i „Bachor” (bohaterem jest Arek, syn samotnej matki, zostawiony sam sobie).

Przejście od problemów do szczęścia zapewniła nam Aldona, która zazwyczaj zajmuje się sztuką przez wielkie „S”. Tym razem opowiedziała o książce Izy Wojnowskiej „Hygge po polsku”, czyli o sztuce życia, o pięknej codzienności. Zwolnij, poczuj bliskość, otaczaj się miłymi, ciekawymi przedmiotami codziennego użytku, ciesz nimi swoje zmysły – zda się mówić autorka tej bezpretensjonalnej publikacji. Wszystko ładnie napisane, dobrze się czyta. Warto wejść w ten klimat.

Marylka jest fanką powieści, od których nie może jej oderwać nawet mąż zapraszający na kolację! Dziś przedstawiła nam dwie z nich, autorstwa rodzimych pisarek współczesnych. Pierwsza z nich to „Dwanaście niedokończonych snów” Nataszy Sochy. Bohaterką jest 28-letnia znerwicowana rozwódka Momo. Zajmuje się produkcją mebli z recyklingu, ma specyficzną sytuację rodzinną i masę kłopotów… Jeśli przebrniemy przez trudny początek, doczekamy się rewelacyjnego zakończenia, zapewnia koleżanka.

„Lato wśród wydm” Agnieszki Krawczyk to następna propozycja dla wielbicieli beletrystyki. Autorka pisze świetnie dla kobiet i starszej młodzieży. Już sam tytuł jest zachęcający, a gdy dodamy do tego bohaterów, dwoje ludzi zupełnie nie pasujących do siebie... Piękny romans, od którego nie można się oderwać.

Na zakończenie spotkania wrażeniami z lektury podzieliła się Jola. Przedstawiła trzy książki ze swoich ulubionych dziedzin: biografia, poezja i psychologia z pedagogiką. Zaczęła od publikacji dziennikarza i literaturoznawcy Bartosza Marca „Na wzgórzach Idaho” (2008) przypominającej postać znakomitego tłumacza literatury amerykańskiej Bronisława Zielińskiego. Poza solidną biografią Brona (tak nazywano Zielińskiego), książka zawiera jego dzienniki z 1958 i 1965 roku, w których opisuje podróż do USA, spotkania z Ernestem Hemingwayem (literaci i zapaleni myśliwi zostali przyjaciółmi) i Trumanem Capote oraz korespondencję tłumacza z tymi pisarzami. Zanim Zieliński został zawodowym tłumaczem był żołnierzem września 1939 roku, uczestnikiem powstania warszawskiego, za co władza ludowa odwdzięczyła mu się więzieniem na Rakowieckiej i w Rawiczu…

Od prozy życia przechodzimy do poezji. „Gdzie jest czas teraźniejszy?” pyta redaktorka i poetka Dorota Koman w tomiku wydanym w 2001 roku. Jola ceni i lubi jej wiersze za refleksyjność, odkrywczość, skrótowość. Oto przykład – wiersz „Ortografia”: TY i JA / na pewno / pisze się osobno. Oprócz wierszy znajdzie czytelnik serię ciekawych zdjęć poetki wykonanych przez Tadeusza Wijatę.

Na zakończenie nowa książka (2019) „Być rodzicem. Inspiracje wychowawcze”, której autorami są psycholodzy Patrycja Filak i Amadeusz Ley. Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata tak informuje o zawartości: „Zbiór błyskotliwych, bardzo ważnych myśli na temat wychowania, rodzicielstwa i życia codziennego… Znajdziesz w niej mnóstwo życiowych porad, które pozwolą Ci wychować mądre, odpowiedzialne i empatyczne dziecko”. Zdaniem Joli ta pozycja powinna być w każdym domu. Publikacja ładna edytorsko i dość droga, ale może warto kupić ją w prezencie gwiazdkowym rodzinie lub przyjaciołom?

IMG_20191105_184622

Czytelnikom życzę przyjemnych i ciekawych wieczorów z książką!
Do zobaczenia zimą! Jola


Poprawiony: poniedziałek, 18 listopada 2019 13:54