Kontakt: Wydziału Wspomagania Edukacji, tel. kom. 501 379 703 lub (22) 810 46 64 wew. 110 e-mail: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl
Osoba odpowiedzialna za koordynację terminów i tematów:
Barbara Szczepaniak e-mail: barbara.szczepaniak@pbw.waw.pl
- Jak korzystać ze zbiorów biblioteki pedagogicznej?”
Zajęcia mogą być przeprowadzone zarówno w Bibliotece jak i w szkołach po wcześniejszym uzgodnieniu. Konieczny dostęp do minimum 5 komputerów z dostępem do Internetu lub zamiennie komputer z rzutnikiem w bibliotece szkolnej lub innej pracowni. - „Jak wykorzystać platformę IBUK LIBRA?”
- „Jestem inteligentna/y i umiem czytać ze zrozumieniem”
W trakcie zajęć uczniowie pracują grupowo. Będą mieć do przyswojenia pewną partię tekstu, którą da się podzielić na spójne fragmenty. Rezultaty ich grupowej współpracy będą widoczne na koniec zajęć. Lekcja prowadzona metodami aktywnymi. - „Katalogi biblioteczne i co dalej? Jak wyszukać książkę bez wolnego dostępu do zbiorów?”
Zajęcia przygotowują uczniów do korzystania z dużych bibliotek. Kształcącą umiejętności poszukiwania literatury przez katalog biblioteczny. - „Lekcje literackie dotyczące życia i twórczości poetów polskich” – lekcje realizowane w szkołach.
(do wyboru: Halina Poświatowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Broniewski, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim) Zgłoszenia przyjmuje Mariola Pryzwan (022) 810-73-23 - „Słowa, które walczyły” – wrzesień 2024
Lekcja poetycka, pozwalająca zapoznać uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych z sylwetkami i pojedynczymi wierszami wybranych poetek i poetów powstania warszawskiego. Zajęcia pomagają uwrażliwiać młodzież na poezję, a także wyrażać z jej pomocą własne emocje. Tematyka jest szczególnie aktualna w czasie, kiedy za wschodnią granicą trwa wojna, a wiele Polek i Polaków zadaje sobie pytanie: Czy zagrożenie nie wejdzie w nasze granice? Obawy, lęki i stres związane z funkcjonowaniem w takich okolicznościach historycznych i geopolitycznych powoduje potrzebę szukania sposobów radzenia sobie z emocjami i ich ukierunkowania tak, by nie szkodziły. - „Wkład przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych w tworzenie kultury polskiej”
(m.in. Mikołaj Rej, Henryk Sienkiewicz, Aleksander Sulkiewicz, Magdalena Abakanowicz, gen. Władysław Anders)”. - „Bezpieczne korzystanie z Internetu”
Cykl 5 zajęć podejmujących tematykę mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu oparty na programie „Asy Internetu”.
Spotkanie I: „Rozsądek: udostępniaj z głową (chroń siebie i swoją reputację w sieci)”
Spotkanie II: „Uważność: nie daj się nabrać (trzymaj się z dala od wyłudzeń i oszustw)”
Spotkanie III: „Siła: chroń swoje sekrety (prywatność i bezpieczeństwo – poważne sprawy)”
Spotkanie IV: „Życzliwość: życzliwość jest fajna (siła pozytywnego podejścia do sieci)”
Spotkanie V: „Odwaga: rozmawiaj o wątpliwościach (nazywaj i wzmacniaj odważne zachowania w sieci)”
Istnieje możliwość uczestnictwa w cyklu zajęć lub jedynie w poszczególnych tematach.