Maria Janina Teresa Kossak-Bzowska-Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka i dramatopisarka, zwana polską Safoną – urodziła się 24 listopada 1891 roku w Krakowie. Dziadek Juliusz, ojciec Wojciech i starszy brat Jerzy byli malarzami. Młodsza siostra Magdalena, znana pod pseudonimem literackim Samozwaniec, była popularną pisarką satyryczną.
Maria – dla bliskich Lilka – dorastała w neogotyckim dworku zwanym Kossakówką. Odebrała wykształcenie domowe. Bardzo dobrze znała język niemiecki, francuski i angielski. Przez krótki czas była wolną słuchaczką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W młodości zajmowała się i poezją, i malarstwem.
W 1922 roku ukazał się jej debiutancki tomik Niebieskie migdały, zaś dwa lata później Różowa magia. Do września 1939 roku poetka opublikowała kolejne: Pocałunki, Dansing, Wachlarz, Cisza leśna, następnie Paryż, Profil białej damy, Surowy jedwab, Śpiąca załoga, Balet powojów, Krystalizacje, zaś w 1939 Szkicownik poetycki.
Polska Safona wypracowała oryginalny styl liryki miłosnej. Jej talent szczególnie dobrze ujawniał się w aforystycznej miniaturze poetyckiej. Wczesne utwory zawierały wielką, żywiołową pochwałę życia. Z czasem pojawiła się gorzka refleksja nad przemijaniem i okrucieństwem natury. Pod wpływem wojny powstały m.in. Róża i lasy płonące oraz Gołąb ofiarny.
Do wybuchu wojny Maria Pawlikowska-Jasnorzewska stworzyła także kilkanaście sztuk, wśród których przeważają komedie i słuchowiska radiowe. Jej debiutem scenicznym był Szofer Archibald (1924). Jest także autorką ośmieszającej Hitlera i nazizm groteskowej tragifarsy Baba-Dziwo, wystawionej w 1938 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zmarła na obczyźnie, w Manchesterze, 9 lipca 1945 roku. Tam została pochowana. Jej imieniem nazwano planetoidę o numerze 4114.
Wiersze poetki od lat cieszą się dużą popularnością. Śpiewali je wybitni artyści, m.in. Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, Krystyna Janda i Kayah.