Daria Wellman

Kobiecy głos,w tle muzyka: Zapraszamy do wysłuchania podcastu pedagogicznej biblioteki wojewódzkiej imienia komisji edukacji narodowej w Warszawie.

Kasia: Cześć, dzień dobry, wita was Kasia Gołubiew w pedagogicznej bibliotece wojewódzkiej w podcaście Bibliowywiad na Gocławskiej.
Kolejny odcinek, kolejny gość, a raczej gościnni Daria Wellman pedagożka, terapeutka, nauczycielka, która swoje doświadczenie zdobywała i właściwie nadal zdobywa w wielu placówkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Daria jest również inicjatorką wielu fantastycznych akcji pedagogicznych.
Prowadzi bardzo profesjonalne słuchajcie konto na Instagramie pod nazwą Pozytywne Wsparcie.
Współpracuje z innymi wieloma pedagożkami i pedagogami, a także, a może przede wszystkim, to jest niezwykle istotne dla naszej społeczności, tutaj na Gocławskiej jest naszą wierną czytelniczką. Dzień dobry.

Daria: Dzień dobry, bardzo dziękuję za zaproszenie i to piękne przedstawienie, aż aż mi odebrało mowę.

Kasia: Nie, niech cię nie odbiera mowy, bo będę ci zadawała trochę pytań i chciałabym, żebyś jednak na te pytania odpowiadała

Daria: Dobrze, postaram się.

Kasia: Bardzo się cieszę, że przyszłaś do nas i na początku chciałabym się ciebie zapytać, skąd wybór Twojej ścieżki zawodowej, dlaczego zdecydowałaś się zostać nauczycielką?

Daria: O to wcale nie było takie oczywiste, dlatego, że tak naprawdę pierwsze kroki owszem, to była była uczelnia pedagogiczna, bo to była Akademia pedagogiki specjalnej, ale ja tak naprawdę skończyłam licencjat z animacji społeczno-kulturowej, więc później poszłam w ogóle na resocjalizację.
A na praktykach, jeszcze będąc na animacji społeczno-kulturowej bardzo podobała mi się praca z osobami z niepełnosprawnością w takim ośrodku dla dorosłych osób z niepełnosprawnością i gdzieś tak to w tej mojej głowie się działo, to takie wspomnienie, te doświadczenia, no i po skończeniu resocjalizacji i jakby takim przetransferowaniu przez siebie tego, że no jednak praca na 2 zmiany, noce. No, nie jest to najszczęśliwsze, chyba rozwiązanie dla mnie. Postanowiłam, że może faktycznie to co tam kiełkowało w mojej głowie, czyli ta pedagogika specjalna, to będzie właśnie ta droga, więc najpierw skończyłam oczywiście edukację przedszkolną z wczesnoszkolną i później jeszcze skończyłam wczesne wspomaganie rozwoju, żeby już być tak lepiej przygotowanym pedagogiem specjalnym.
Po drodze wpadła też terapia pedagogiczna, bo okazało się, że oprócz dzieci z niepełnosprawnościami też bardzo fajnie współpracowało mi się z dziećmi, które były właśnie z ryzyka dysleksji, czy właśnie dzieci, które miały trudności, szkolne, przedszkolne. Tak, tak, tak, tak dokładnie.

Kasia: Czyli ta pierwsza myśl zakiełkowała w trakcie twoich praktyk na kierunku, który studiowałaś jako pierwszy, animacja?

Daria: W sumie on mi dużo dał, bo takie artystyczne spojrzenie na wiele rzeczy. Natomiast ja zawsze siebie widziałam, gdzieś tam działającą na rzecz kultury, ale nie pomyślałam, że tak mi się to zmieni. Znaczy wiadomo, edukacja, kultura to tak blisko siebie, ale ale jakoś nie nie myślałam na samym początku, że tak to będzie. Jak gdzieś zawsze czułam, że ja będę coś robiła takiego jakieś akcje, jakieś wydarzenia kulturalne i zupełnie to się inaczej rozwiązało.
Czy będziemy jeszcze wspominać i rozmawiać?

Kasia: Jak już wspomniałam na początku jesteś naszą wierną czytelniczką, bo jesteśmy jako biblioteka bardzo, bardzo dumni z tego, że mamy taką znakomitą czytelniczkę, która propaguje nasze akcje i regularnie korzysta z naszych zbiorów. Co mogłabyś powiedzieć o naszej, co ja bym mogła powiedzieć?

Daria: Uwielbiam to miejsce. Gdybym mogła, to bym tutaj zamieszkała, bo jest cudownie wyposażona. Ta biblioteka nauczyciel tak naprawdę, jeśli nie ma zasobów finansowych, no bo zdarza się, że może tak się. Tak, przytrafić to w bibliotece znajdzie wiele książek, ćwiczeń gier, pomocy, różnych doprowadzenia zajęć. No i to, co jest dużym plusem, że nie przychodzę tutaj i nie wypożyczam sobie 2 książek, tylko jak już przychodzę, to z wielką taką torbą.

Kasia: A co możesz powiedzieć właśnie o zbiorach? Częściej korzystasz z książek czy z takich pomocy dydaktycznych?

Daria: Bardzo różnie, ale pamiętam edukacyjne bo też. Tak, tak, czasopisma i wspaniale wyposażona czytelnia, także, gdybym miała jeszcze do napisania jakoś pracy, ale boże uchronienie nie, bo nie wiem między między czym, a czym to na pewno bym skorzystała tutaj z tych zasobów, no bo to by było, no na pewno bym tutaj znalazła całe morze ciekawych artykułów. Tak więc nawet gdy chcesz przeczytać jakąś gazetę branżową to tutaj ją możesz sobie spokojnie przyjść, wypożyczyć i przeczytać.
Także to też jest bardzo fajna, fajna opcja, no i ja najczęściej wypożyczam pomoce wszelkiego rodzaju pomoce.
Czy to są gry, czy jakieś materiały z płytami, czy tam z kodami QR, bo teraz powiedzmy to bardziej jest popularne.
No i różnego rodzaju też książki, więc wiem, że jak nie ma czegoś już na rynku na przykład, bo już przestano to wydawać, to jak wpiszę sobie.
W katalogu to zazwyczaj tutaj wszystko znajduje.

Kasia: My jako biblioteka również, to na pewno też potwierdzisz, z pewnością potwierdzisz, wychodzimy naprzeciw naszym użytkownikom i użytkowniczkom przez różne ułatwienia udogodnienia. Tak na przykład. Współpraca z legimi, zapis bez.przychodzenia do biblioteki, zapis w domu, prawda? Co sądzisz o takim podejściu do czytelnika?

Daria: Sądzę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Legimi to jest coś, z czego zaczęłam korzystać, jak tylko się dowiedziałam, więc też na wakacje przyznaje się mniej.
Tu przychodziłam, ale pobierałam regularnie kody i sobie wypożyczałam książki w aplikacji.
To w ogóle jest też świetne rozwiązanie i też dla mnie oszczędność, bo tych wszystkich książek nie musiałam kupować, tylko mogłam sobie przeczytać na na czytniku.
Tak więc tak było czytam na tablecie, więc to była świetna, to jest cały czas świetna opcja.
No podoba mi się.
Podoba mi się też to udogodnienie, że sobie mogę zamówić z domu, przyjść i to już na mnie tutaj czeka. Bardzo fajnym, też rozwiązaniem jest to, że jeśli biblioteka już będzie zamknięta, ja zapomniałam, że ojej, jutro już mi się ten termin kończy, to jest ta wrzutka tak, gdzie mogę, wiadomo, pomocy nie, bo to się może rozsypać, ale książki jak najbardziej tak. No chyba, że te pomoce zabezpieczę tak jakoś gumkami czy w jakiejś torbie tak żeby się to nie powysypywało.

Kasia: Nasza biblioteka jest świetnie wyposażona, zapraszamy, kto jeszcze nie korzysta z naszych zbiorów. Daria korzysta, jest zadowolona, ale koniec o bibliotece o naszej placówce.

Daria: No nie, dlaczego możemy rozmawiać, bo ja uwielbiam tak to miejsce.
A w ogóle jeszcze chciałam coś powiedzieć słuchaczom i słuchaczkom, że to nie jest jedyne, co w bibliotece można tutaj zrobić, bo biblioteka też ma szereg zajęć, aktywności dla dzieci, dla nauczycieli także. Naprawdę.
Ja zachęcam, żeby wejść na stronę i żeby sobie samemu samej sprawdzić, co tu można znaleźć, bo naprawdę tu jest wielkie bogactwo.

Kasia: Bardzo dziękujemy, podpisuje się nieskromnie, podpisuje się pod tym, co powiedziała Daria, zapraszamy na naszą stronę. Zapraszamy na nasze media społecznościowe.
Korzystajcie.
Zaglądajcie, lajkujcie scrollujcie.
Przecież każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, ale wracamy do Twojej osoby, bo to jednak ty jesteś tutaj najważniejsza.
Dzisiaj chciałabym ci pogratulować twojego wystąpienia. 3 dni temu, w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych wraz z inną, również świetną pedagożką Olą Bączek, wymyśliłyście akcję hasztag wspieram nauczycieli.
Powiedz coś więcej. Jakie były założenia, cel tej akcji? Co chciałyście osiągnąć? Zmienić może spopularyzować?

Daria: Tak to ja może przybliżę od początku jak to było siedziałyśmy sobie z Olą, rozmawiałyśmy jak nam jest przykro, że w tej naszej edukacji się takie niezbyt miłe rzeczy dzieją i że nauczycie się często spotykać z taką no nazwijmy to falą hejtu. Tych stereotypów i wrzucaniem wszystkich do jednego worka.
No i po prostu ta akcja powstała z potrzeby serca i my razem ustaliłyśmy.
To było naprawdę bardzo czasochłonne i dużo czasu temu poświęciłyśmy, żeby to przemyśleć, zaprosić też ambasadorki i ambasadora do tej akcji.
Jesteśmy mega wdzięczne tym osobom, że się zgodziły.
Że nas wspierały, no ale oczywiście też jesteśmy bardzo wdzięczne, nauczycielkom i nauczycielom, którzy też nas w tej akcji wspierali przez ten cały czas, bo akcja w sumie trwała przez kilka miesięcy.
Zaczęło się od takich krótkich zajawek, a skończyło chociaż to nie koniec naszych działań, no takim finałem, zwieńczeniem, tak, że w ten Dzień Nauczyciela, co to się tak potocznie w Polsce nazywa, bo wiemy, że ten dzień przypada piątego października, ale chodzi o Dzień Edukacji Narodowej, no to czternastego października, tak, dokładnie.
No więc postanowiłyśmy, że tego dnia zrobimy takie zwieńczenie.
Ola jest w ogóle wspaniałą osobą, uwielbiam z nią pracować i wspaniale nam się razem. Wymyślało różne różne rzeczy i cieszę się, że ten projekt będzie dalej.
kontynuowany, pewnie może już nie tak taką częstotliwością dużą, ale na pewno nie chcemy odpuścić, bo bardzo się cieszymy, że komercyjna telewizja zainteresowała się nauczycielami i że prowadzący wydanie wiadomości tych, które były w tej telewizji tak bardzo podkreślił, jak bardzo ważny jest ten zawód nauczyciela.
Więc to w ogóle było takie taki wstęp do całego tego materiału, w którym pokazano w ogóle wspaniałych nauczycieli różnych.

Kasia: I to było niesamowite, cudownie się to oglądało.

Daria: I cudownie było być w tym teamie, tak, my mamy w Polsce wspaniałych nauczycieli, wspaniałe nauczycielki.

Kasia: Świetnie, że wymyśliliście taką akcję na tak szeroką skalę.
Bardzo się cieszę, że doceniła to jedna z telewizji.
Trzymam kciuki za drugą edycję czy kontynuację tego przedsięwzięcia.
Pozdrawiamy, również Olę

Daria: Tak, Ola, uwielbiam cię.

Kasia: Ola też bardzo dużo pracy i serca razem z tobą w to włożyła i taką mam może sugestię właściwie nie sugestię, bo zaangażowałyście głównie nauczycieli i nauczycielki?

Daria: No właśnie ja może może powiem, bo chyba wiem o co chodzi. Nie wiem, tylko domyślam się co będziesz o co będziesz chciała dalej.
My zaangażowałyśmy owszem, nauczycieli i nauczycielki natomiast akcje skierowałyśmy do wszystkich.

Kasia: Czyli odbiorcą były osoby, które nie są, nie pracują w szkołach

Daria: Tak ani wszystkie.
Tak naprawdę każda osoba mogła wziąć w tej akcji udział, stanąć i powiedzieć, nauczyciele, ja was wspieram, dobrze pracujecie, Jestem za wami i róbcie dalej to, co robicie, tak, to mógł być rodzic. Zresztą w naszej akcji wspierali nas też rodzice.
Więc bardzo też dziękujemy, że że się zgłaszali inni terapeuci.
Mm, logopedzi, terapeuci integracji sensorycznej nas wspierali terapeuci pedagogiczni.
No i edukatorzy, szkoleniowcy, którzy, na co dzień bardzo wspierają edukację.
Więc nawet gdyby uczeń powyżej trzynastego roku życia, który może już fill mieć konto w mediach społecznościowych, by chciał powiedzieć, ja wspieram nauczycieli, to my byśmy.
Bardzo nawet byśmy były z tego dumne, że że i uczniowie chcą do nas dołączyć, więc ta akcja jest tak naprawdę dla wszystkich, bo to nie ma być, że nauczyciele wspierają nauczycieli, tylko społeczeństwo wspiera nauczycieli i nie dlatego wspiera nauczycieli, bo nam się w głowach poprzewracało.
I co tam my sobie wymyślamy.
Tylko bo widzimy, że trzeba to tak troszeczkę ?

Kasia: Odczarować ten zawód
Tak, docenić dokładnie takiego prestiżu, bo niestety ten prestiż upadł już dawno. No, tak, tak to zresztą niestety widać.
Dlatego bardzo bardzo się cieszę, że coś takiego wymyśliłyście.
Rozumiem, że odzew był jak najbardziej pozytywny ze strony osób niezatrudnionych w szkołach rodziców i wszystkich innych zainteresowanych.

Daria: Tak, aczkolwiek nie mogę powiedzieć do końca, że ten odzew był tylko nie dobry, bo widziałam też pod postami.
W różnych mediach społecznościowych, że niektórzy to może nie, krytykowali, ale wyrażali swoje zdanie, że to za późno, że to nie tak, że to inaczej się powinno zadziać.
Nas też bardzo wsparła jedna z gazet, która promuje edukację i wspiera nauczycieli.
Też jesteśmy za to bardzo, bardzo wdzięczne, bo objęła patronatem medialnym naszą akcję, więc to było naprawdę.
Coś, czego się nie spodziewałyśmy, myślałyśmy, że po prostu opublikujemy nasz materiał, nasz artykuł i i na tym się skończy, a redakcja wyszła naprzeciw, więc to było też bardzo, bardzo fajne i to, co w ogóle jeszcze bym chciała powiedzieć o tej akcji, to to, że te hasło wspieram nauczycieli dalej jakby ma swój ciąg, twój głos ma znaczenie, czyli że my tak naprawdę kierujemy to do jednostki.
Bo wierzymy, że to od nas samych od jednostki wiele się może zdarzyć.
Tak, to nie ludzkość wymyśliła żarówkę, tylko jednostka ją wymyśliła i dała to światło.
Dalszym pokoleniom, więc wierzymy, wierzymy w siłę jednostki która swoim działaniem wpłynie też na inne osoby i pokazując, że coś jest fajnego, coś jest dobrego.
reszta osób się do tego przyłączy, a wspólnie stworzymy właśnie taką fajną społeczność.

Kasia: Tak nie od dziś wiadomo, że kropla drąży skałę i te wszelkie inicjatywy często zaczynają się oddolnie.

Daria: Tak

Kasia: I to później, jak domino, tsunami. Porównania są rozmaite, zaczyna działać i zaznacza coraz większe kręgi.
Zaglądajcie koniecznie na te media prowadzone przez Darię.
Pozytywne wsparcie, znajdziecie tam naprawdę bardzo dużo fantastycznych punktów.
A jednym z twoich stałych punktów, bo w efekcie obserwuję nie tylko ja, ale również nasza biblioteka.
Są lajwy oraz cykl. Pedagog pyta specjalistę i o ile lajwy odcinki na żywo popraw mnie jeżeli przekręcę coś albo pominę kogoś, nagrywane są z Martą Młyńską i z Przemkiem Staroniem

Daria: To w zasadzie było na zaproszenie jednego z wydawnictw. Ja tak naprawdę odważyłam się poprowadzić sama jednego lajwa, a do pozostałych byłam zapraszana, więc bardzo Jestem wdzięczna za to.

Kasia: Lepiej z kimś?

Daria: Lepiej zdecydowanie dlatego, że technologia potrafi jednak płatać figle i nie zawsze się coś uda zapisać.
Albo coś się.

Kasia: Tak, ale ta komunikacja mimo że wirtualna ten przepływ energii, jak was oglądałam, to to jest wyczuwalne. Jednak chyba z kimś jest fajniej

Daria: I też bardzo się cieszę, że wiele osób mówiło po tym lajwie z Martą i Przemkiem, że, ale widać, że wy się lubicie, no, ja ich uwielbiam. To są osoby, które bardzo dużo robią dla edukacji i ja kocham ich energię i dobro, które roztaczają.

Kasia: Ale ja ciebie porównuję – jesteście z tych samych kręgów tak naprawdę.
Pozdrawiamy Martę i Przemka.

Daria: Tak, ja jeszcze chciałam powiedzieć, że to jest bardzo niepopularne dzisiaj. Ale Marta i Przemek, oni zawsze odwracają uwagę od siebie i zawsze skupiają uwagę na innych ludziach, którzy tworzą edukację i oni fill bardzo mało mówią o sobie, a bardzo wiele mówią o innych i to po prostu mega poruszające i niezwykłe fill, że że w ogóle tak się jeszcze dzieje.

Kasia: No na tym polega też ich siła, prawda?

Daria: Tak ogromna.

Kasia: Ogromne zaangażowanie w to, co, to co robią na co dzień, ale ja chciałbym tak zapytać o tę serię pedagog pyta specjalistę, czym się sugerujesz przy doborze swoich rozmówczyń lub rozmówców?

Daria: Staram się, żeby w tej serii występowały różne osoby, różni specjaliści i tak naprawdę ja sama chyba tą serię zrobiłam też tak, żeby też żebym ja sama mogła się różnych ciekawych rzeczy jeszcze dowiedzieć, oczywiście oddaję tutaj głos moim specjalistom, tym gościom, których zapraszam.
No niemniej jednak oni zawsze po prostu poruszają tak ciekawe tematy, że ja tylko na tym korzystam, a jeszcze się tym mogę podzielić z innymi.
To już jest w ogóle wspaniałe.

Kasia: Jeszcze raz pozytywne wsparcie Instagram, Facebook, zaglądajcie zobaczycie, ile fantastycznych rzeczy robi Daria, bo to są nie tylko lajwy, nie tylko cykl pedagog pyta specjalistę, ale również promocja wielu fantastycznych scenariuszy, książek, pomocy dydaktycznych, pokazanie, jak można to wykorzystać w codziennej pracy z dziećmi.
Więc bardzo się cieszę, że mogłyśmy porozmawiać przez chwilę o Twojej pracy, o Twojej działalności, o rzeczach, które robisz fantastycznych i tak już na sam koniec mam dla ciebie takie szybkie, krótkie strzały. 10 strzałów.

Daria: Lubię to, albo się okaże, czy to lubię.

Kasia: Zobaczymy, nie, myślę, że lubisz.
To nie będzie skomplikowane.
Biblioteka czy księgarnia?

Daria: Biblioteka.

Kasia: Książka papierowa czy elektroniczna?

Daria: Papierowa.

Kasia: Książka czy gra dydaktyczna? Zaczynają się schody, słuchajcie.

Daria: Zaczynają się schody, nie wiem, bo to są 2 wartości, które lubię, cenie, jakby tutaj do biblioteki zawsze przychodzę i nie musi tego wyboru dokonywać, bo ludzie naprawdę tutaj są, książki, pomocy wszystko tu znajdziecie w tej bibliotece.

Kasia: To pytam prywatnie

Daria: Już tak nie wiem. No chyba jednak książki chyba tak.

Kasia: A radio czy podcast?

Daria: Radio czy podcast? Chyba radio.

Kasia: Instagram czy Facebook?

Daria: Instagram.

Kasia: Lajwy czy rolki?

Daria: Rolki.

Kasia: Zabawy plastyczne czy zabawy ruchowe.
Znowu schody?

Daria: Plastyczne.

Kasia: Film czy muzyka?

Daria: O nie, nie, nie, nie, nie każ mi wybierać, bo ja uwielbiam muzykę.
Sama śpiewam, staram się teraz uczyć gry.

Kasia: A dlaczego tego nie ma na twoich profilach?

Daria: Rzadko to wrzucam, czasem bardziej jako taką prywatę na stories.
Gdzieś tam można zobaczyć, jak jak śpiewam.

Kasia: Coś mi umknęło. Ja nigdy nie słyszałam, śpiewasz?

Daria: No tak, no to to zdarza się, zdarza się kilka razy w roku, że że są jakieś takie koncerty.
Mam też grupę, w której, głównie gramy covery, ale to bardziej jest takie muzykowanie z pasji.

Kasia: Aha

Daria: I też dla takiego miłego spędzenia czasu
No a film? No to jest też coś, co ja uwielbiam, więc ja po prostu nie umiem wybrać.
Między muzyką a filmem nie Jestem w stanie

Kasia: Dobrze, to może strzały będą łatwiejsze?
Aktywność ruchowa czy intelektualna?

Daria: Intelektualna.

Kasia: To widać. Daria jest bardzo szczuplutką osobą

Daria: Tak bardzo.

Kasia: I już ostatni strzał, wspieranie czy inspirowanie?

Daria: Wspieranie zdecydowanie wspieranie, aczkolwiek bardzo lubię też inspirować, ale też bardzo lubię inspirować się tym, co inni wrzucają i też naprawdę ja uważam, że mamy tak wspaniałych działaczy na rzecz edukacji właśnie w social mediach, że naprawdę warto.
Warto, chociażby dlatego tam być i ja tak naprawdę w sumie przestałam obserwować, jakiś innych ludzi, tylko skupiłam się na tej edukacji i wiele tam cennych treści
można znaleźć.

Kasia: Bardzo ci dziękuję za rozmowę. Ty również inspirujesz, ty również inspirujesz.
Moją i waszą gościnią była Daria Wellman pozytywne wsparcie, Instagram, Facebook, zajrzyjcie tam koniecznie dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Daria: Dziękuję również.

Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
Powrót