Jak co roku 19. kwietnia Warszawa wspomina wybuch powstania w getcie warszawskim. W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, jak w minionych latach, włącza się w obchody upamiętniające to wydarzenie. To już 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i zaangażowaliśmy się w Akcję Żonkile. Skorzystaliśmy z uproszczonego szablonu żonkili i samodzielnie stworzyliśmy papierowe kwiaty, które rozdamy wszystkim chętnym.
Ponadto rozpropagowujemy informację o dostępie do materiałów edukacyjnych Muzeum POLIN, które zostały przygotowane z uwzględnieniem potrzeb i możliwości różnych grup odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych.
Dodatkowo przygotowaliśmy wystawę książek w wypożyczalni oraz wystawę na podstawie materiałów Muzeum POLIN. Wśród tytułów książek z naszych zbiorów można znaleźć m.in.: „Archiwum Ringelbluma: Getto Warszawskie: lipiec 1942 – styczeń 1943”; „Historia Ireny Sendlerowej” ; „Mama zawsze wraca: na podstawie opowieści Zosi Zajczyk (Jael Rosner)”, „Kwestia charakteru: bojowniczki z getta warszawskiego” i wiele innych egzemplarzy, które są dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece. Wystawa pod hasłem przewodnim „Dodajemy odwagi” składa się z grafik wizerunków ważnych w historii getta postaci: Marka Edelmana, Marysi Ajzensztadt, Emanuela Ringelbluma, Izraela Milejkowskiego, Nachumy Grzywacza, Mary Berg oraz ich not biograficznych.
Zapraszamy do naszej biblioteki, by razem z nami podtrzymywać pamięć o ważnych, historycznych i bohaterskich wydarzeniach.
Zachęcamy do śledzenia programu wydarzeń akcji Żonkile 2025 na stronie i w mediach społecznościowych Muzeum POLIN.
Bibliografia załącznikowa do wystawy o powstaniu w getcie warszawskim 2025 – (.pdf, 262 KB)