Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne oznacza zdolność do samorealizacji, łatwość w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, zaangażowanie w życie społeczności i produktywność w pracy. Zdrowa psychicznie osoba jest również w stanie poradzić sobie…
Nowości, FILMY – sierpień, 2022
Ostre przedmioty [Film] = Sharp objects, reżyseria Jean-Marc Vallée, scenariusz Marti Noxon, Gillian Flynn, Alex Metcalf, Vince Calandra, Warszawa, Galapagos, [2018], 2 dyski optyczne (DVD) (407 min). Jeszcze dzień życia…
Nowości, GRY – sierpień, 2022
Squla. Wyzwania matematyczne [Pomoce dydaktyczne]. Klasa 3-4, Warszawa, Granna, copyright 2017. W pudełku: 31 kart z zadaniami, 12 kart z odpowiedziami, 2 karty kontrolne, instrukcja. Dla 2-4 graczy. Wiek 8-11…
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – listy zakupionych zbiorów
Miło nam poinformować, że dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 edycja 2022 rok na zakup nowości wydawniczych, literatury pedagogicznej i metodycznej – Priorytet…
Nowości, Książki – sierpień, 2022 r.
Kirshenbaum Mira, Trzy kroki do dobrego związku. Jak stać się parą, którą zawsze chcieliście być, Łódź, Feeria Wydawnictwo, 2022, ISBN 978-83-8225-167-8. MacKenzie Jackson, Uwolnij się od psychopaty, Gliwice, Helion S.A.,…
Polecamy: Empuzjon : horror przyrodoleczniczy / Olga Tokarczuk. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2022.
Znana językoznawczyni Katarzyna Kłosińska wyjaśnia znaczenie słowa empuzjon”. Otóż wyraz ten jest pochodną słowa empuza. Wyrażenie to z kolei pojawia się w mitologii greckiej, oznacza żeńską zjawę czy wręcz czarownicę…
Nowości, Książki – lipiec, 2022 r.
Kaczyński Mateusz, Spacer po Warszawie, Warszawa, Wydawnictwo SBM, 2022, ISBN 9788382225969. Krzysztof Bzowski, Krzysztof Dopierała, Malwina i Artur Flaczyńscy, Piotr Kowalewski, Beata i Paweł Pomykalscy, Mateusz Świstak, Adam Warszawski, Mateusz…
Zamki, pałace i dwory w Polsce
Wśród zabytków naszego kraju szczególne miejsce zajmują obiekty rezydencjonalne, na które składają się zamki, pałace i dwory. Przez wieki budowle te stanowiły siedziby królów, możnowładców i szlachty, stanowiąc najwybitniejsze realizacje…
Polecamy: Niejedno przeszłam / Stanisława Celińska w rozmowie z Karoliną Prewęcką. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2020.
Stanisława Celińska to jedna z wybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, w dodatku obdarzona zdolnościami muzycznymi. Ale to też kobieta z trudnymi doświadczeniami życiowymi, co zostało podkreślone w tytule książki…
Warszawa na przełomie XIX i XX wieku w pamiętnikach Przygodnego. Wydanie pierwsze rozszerzone. Warszawa, Skarpa Warszawska, Archiwum Państwowe w Warszawie, copyright 2020.
Kim był Przygodny? Prawdopodobnie chodzi o dziennikarza i polityka Narodowej Demokracji Zygmunta Wasilewskiego (1865-1948), który kilka lat mieszkał w Warszawie. Zakochał się w mieście. Pod koniec wieku został redaktorem naczelnym…
„Opieka wytchnieniowa – bezpłatna forma wsparcia dla opiekuna faktycznego osoby z niepełnosprawnością” (Szkoła Specjalna nr 2/2022)
„Od 2019 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej corocznie ogłasza program ‘Opieka wytchnieniowa’ dla opiekunów faktycznych dzieci z niepełnosprawnościami lub dorosłych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.” Artykuł o…
Nowości, FILMY – czerwiec, 2022
53 wojny [Film], scenariusz i reżyseria Ewa Bukowska, występują: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof Stroiński [i inni]. Warszawa, Wydawnictwo Agora, [2019], 1 dysk optyczny (DVD) (79 min). Tajne źródło [Film]…
Nowości, GRY – czerwiec, 2022
Gdzie pszczółki mieszkają?…Czyli logopedyczne zagadki z głoską [Pomoce dydaktyczne], Dominika Kamińska, Alicja Ślęzak-Stachulak ; ilustracje Piotr Fąfrowicz, Łódź, Wydawnictwo Palatum, copyright 2013. Zestaw 48 zagadek stanowi pomoc logopedyczną. To połączenie…
Polecamy: Mariusz Wilk, Wołoka, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2005, ISBN 8308037747
Autor Wołoki – Mariusz Wilk, dawny działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL, redaktor naczelny Tygodnika „Solidarność”, po transformacji wycofuje się z życia politycznego, odbywa podróż do USA, a następnie osiada…
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie wraz z Filiami otrzymała 18 000 złotych ze środków budżetu państwa w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata…
NOWE zestawienia bibliograficzne!
Edukacja ekologiczna w przedszkolu Miłość jako motyw literacki Więcej w Zestawienia bibliograficzne i bibliografie.
Nowości, Książki – czerwiec, 2022 r.
Yalom Irvin D., Leżąc na kozetce, Warszawa, Wydawnictwo Czarna Owca, 2022, ISBN 978-83-8143-676-2. Garbal Łukasz, Wedlowie. Czekoladowe imperium, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2021, ISBN 978-83-8191-330-0. Mort Sophie, Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu,…
Uczeń zdolny w systemie szkolnym – jak wspierać jego rozwój
Zgodnie z definicją S. Marlanda uzdolnionymi i utalentowanymi nazywamy dzieci wykazujące się osiągnięciami i potencjalnymi zdolnościami w jednej lub kilku dziedzinach, takich jak: ogólne zdolności umysłowe, specyficzne umiejętności w głównych…
Polecamy: Tajemnica pani Ming, Eric-Emmanuel Schmitt, tłumaczenie Łukasz Müller. Kraków, Znak Litera Nova, 2014.
Eric-Emmanuel Schmitt to znany współczesny francuski dramaturg i prozaik, mieszkający od dwudziestu lat w Brukseli. Z wykształcenia jest filozofem. Jego sztuki nie są w Polsce znane, natomiast prozę przełożyło na…
Spotkanie z Imamem gminy muzułmańskiej w Kruszynianach Muftim Januszem Aleksandrowiczem
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaprasza nauczycieli, studentów pedagogiki i uczniów szkół ponadpodstawowych na spotkanie z przedstawicielem mniejszości tatarskiej w Polsce, Imamem gminy muzułmańskiej w Kruszynianach, Muftim Januszem…
Pięć sposobów na Czerwonego Kapturka
Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Podczas warsztatów wskazujemy możliwości wykorzystania baśni klasycznych w pracy z dziećmi. Ponadto omówione zostaną zasady doboru formy książki do wieku odbiorców, przykładowe…
Pamiętajcie o Ogrodach w Tygodniu Bibliotek
Biblioteka – świat w jednym miejscu to hasło XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Przez tydzień, licząc od 8 maja, wydarzenia dla czytelników, promujące książkę i czytanie zorganizuje ponad 1000 bibliotek z…
Książka ważna w doskonaleniu, czyli „Oczytany nauczyciel”
W Tygodniu Bibliotek została rozstrzygnięta I edycja Konkursu czytelniczego „Oczytany nauczyciel”, adresowana do czynnych zawodowo nauczycieli wszystkich typów placówek oświatowych oraz nauczycieli akademickich zapisanych do sochaczewskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej…
NOWE zestawienia bibliograficzne!
Relacje między rodzeństwem Konstytucja 3 Maja W drewnie zachowane: drewniane obiekty sakralne w Polsce Więcej w Zestawienia bibliograficzne i bibliografie.
Bibliotekarz szuka pomysłów
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy na warsztaty.
Nowości, Książki – maj, 2022 r.
Ockwell-Smith Sarah, Tweens, czyli Prawie nastolatki. Poradnik dla rodziców dzieci od 8 do 13 lat, Warszawa, Laurum, 2022, ISBN 9788382310184. Bouquet Audrey, W świecie emocji, Ożarów Mazowiecki, Wydawnictwo Olesiejuk, 2022,…
Polecamy: „Wojna w Ukrainie, ale nasze życie nadal płynie” (Remedium nr 3/2022)
24 lutego 2022 r. Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Działania zbrojne trwają nadal i odbijają się na życiu uchodźców w Polsce – dzieci i dorosłych. Ludzie ci potrzebują wszechstronnej pomocy…
Dodatkowe publikacje w IBUK Libra!
Z okazji Tygodnia Bibliotek w serwisie IBUK Libra dodatkowo udostępniono 71 publikacji. Są to nowości wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN i PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Z dodatkowych książek będzie można korzystać…
W DREWNIE ZACHOWANE – DREWNIANE OBIEKTY SAKRALNE W POLSCE
W krajobrazie kulturowym Polski znaczące miejsce zajmuje historyczne budownictwo drewniane, stanowiące najbardziej rodzimy element naszego architektonicznego dziedzictwa. Konstrukcje drewniane obecne były na polskich ziemiach od początku cywilizacji i aż do…
Polecamy: Niełatwo być Konopnicką, Wiesława Grochola. Warszawa, Nasza Księgarnia, 1988. ISBN 83-10-09157-5
Dwudziestego trzeciego maja 2022 roku mija 180 rocznica urodzin poetki, nowelistki, publicystki i tłumaczki – Marii Konopnickiej. Dlatego Sejm ustanowił ją jedną z patronek roku 2022. W związku z powyższym…
Mazowieckie Kluby Integracyjne – MaKI
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaprasza uczniów, a szczególnie dzieci z Ukrainy do udziału w zajęciach edukacyjnych sygnowanych hasłem Mazowieckie Kluby Integracyjne – MaKI. MaKI to inicjatywa, która…
Polecamy: Potęga dobrej komunikacji w zespole. O trudnej sztuce pokornego zadawania pytań, Edgar H. Schein, przekład Paulina Zagórska. Wydanie I, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019
O komunikacji pisze się bardzo dużo, o tym, jak jest ona ważna w relacjach międzyludzkich, w pracy zespołowej. O pokorze raczej niewiele. Chyba w kontekście etyki chrześcijańskiej. Edgar Schein, amerykański…
Spotkanie z Michałem Odolczykiem
autorem „14:25 do Irkucka. Moja Syberia”.
DIGITALIZACJA CENNYCH ZBIORÓW BIBLIOTEKI A PROJEKT POLONA
Szkolenie dla bibliotekarzy. Zapraszamy!
NOWE zestawienia bibliograficzne!
Ekologia i ochrona lasów w Puszczy Białowieskiej Komunikacja niesłyszących Mitologia słowiańska w szkole podstawowej i średniej Rola gier i zabaw w edukacji przedszkolnej Władysław Bartoszewski – 100. rocznica urodzin Więcej…
Polecamy: Autyzm u kobiet (Charaktery nr 3, 2020, s. 36-41)
Objawy autyzmu mężczyzn i kobiet różnią się – można zaryzykować stwierdzenie, że na „korzyść” tych ostatnich. Różnica widoczna najbardziej dotyczy umiejętności społecznych. Kobiety nauczyły się ukrywać swoje trudności w adekwatnym…
Polecamy: Jak skutecznie pomagać dziecku ze spektrum autyzmu? („Remedium” nr 9/2019 i 10/2019)
Dziecko z rozpoznaniem autyzmu dziecięcego czy obecnie częściej stosowanej nazwy – zaburzenia ze spektrum autyzmu – to dziecko o specjalnych potrzebach. W zależności od nasilenia zaburzeń i ich typu, dziecko…
Polecamy: Maniery mają znaczenie!, Veronica Zysk, wstęp Temple Grandin, [ilustracje Reka Karpat, przekład Juliusz Okuniewski]. Wydanie I, Gdańsk, Harmonia Universalis, 2020
Kwiecień jest miesiącem Świadomości Autyzmu, chciałabym przedstawić książkę napisaną z myślą o dzieciach autystycznych i dla tychże dzieci. „Maniery mają znaczenie!”. Zaintrygował mnie sam tytuł, a zwłaszcza zdecydowanie postawiony wykrzyknik…
Apel dyrektora Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka
Do wszystkich ceniących wolność i godność ludzi dobrej woli. Szanowni Państwo, zwracam się do Państwa w najtrudniejszym dla Ukrainy i całego świata czasie. Trudno sobie wyobrazić, że w XXI wieku, w centrum Europy ma miejsce…
Kwiecień światowym miesiącem wiedzy na temat Autyzmu
Chromik-Kovačs Joanna, Banaszczyk Izabela, Jak pracować z dzieckiem z zespołem Aspergera w domu i szkole : poradnik dla rodziców i nauczycieli, Gdańsk, Harmonia Universalis, 2019, ISBN 9788377441336. Dec Karolina, Aspergerka…
Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu – propozycje filmów
Kinezjologia edukacyjna [Film]. Ćwiczenia, afirmacje, inspiracje, Paul E. Dennison ; scenariusz i komentarz Joanna Zwoleńska ; muzyka Grzegorz Muzylak, Warszawa, Kined, [2007], 1 płyta wiz. (DVD) (90 min). Celem filmu…
Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu – propozycje gier
Fleksja. 2 [Pomoce dydaktyczne], Pokarmy, napoje, przedmioty, Joanna Łazowicka-Zimny ; konsultacja merytoryczna Jagoda Cieszyńska, Kraków, Centrum Metody Krakowskiej, [2018]. Pomoc dydaktyczna przeznaczona jest do badania poziomu opanowania prawidłowej odmiany rzeczowników…
NOWE zestawienie bibliograficzne!
Praca z uczniem z Zespołem Aspergera Więcej w Zestawienia bibliograficzne i bibliografie.
MOJA PRACA KOCHA MNIE BEZ WZAJEMNOŚCI
Ruszyła rejestracja na warsztaty. Zapraszamy.
NOWE zestawienie bibliograficzne!
Aplikacje internetowe przydatne w nauczaniu matematyki Więcej w Zestawienia bibliograficzne i bibliografie.
Polecamy: Urobieni. Reportaże o pracy, Marek Szymaniak, Wołowiec 2018, ISBN 978-83-8049-692-7
Wydawnictwo Czarne nie od dziś jest znane z publikacji znakomitych reportaży. Nie inaczej było tym razem, a książka Marka Szymanika jest tego kolejnym przykładem. Jak wskazują statystyki, ponad półtora miliona…
Polecamy: Teraz tu jest nasz dom / Barbara Gawryluk, il. Maciej Szymanowicz, Wyd. I, Łódź, Wydawnictwo Literatura, 2016, ISBN 978-83-7672-442-3
Książka „Teraz tu jest nasz dom” Barbary Gawryluk z pięknymi ilustracjami Macieja Szymanowicza to wartościowa i niestety wciąż aktualna pozycja ze znakomitej serii Wydawnictwa Literatura „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Seria…
Polecamy: Kobiety z obrazów. Nowe historie, Małgorzata Czyńska. Wydanie pierwsze. Warszawa, Marginesy, 2021, ISBN 978-83-67022-08-8
Przed rokiem Kasia Gołubiew zachęcała do lektury „Kobiet z obrazów”, ja chcę zachęcić do przeczytania kolejnego tomu opowieści Małgorzaty Czyńskiej z podtytułem „nowe historie”. Pierwszy tom przedstawiał 16 sylwetek znanych…
21 MARCA Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Chmiel Maja, Zespół Downa… Trudniejsze życie, piękniejszy świat, Konin, Psychoskok, 2016, ISBN 978-83-7900-586-4. Terakowska Dorota, Poczwarka, Wydawnictwo Literackie, 2015, ISBN 978-83-08-05367-6. Żyta Agnieszka, Życie z zespołem Downa. Narracje biograficzne rodziców,…
Gry z instrukcją w języku ukraińskim.
Ігри з інструкцією українською мовою. Zapraszamy do wypożyczania gier z instrukcjami w języku ukraińskim przygotowanymi przez wydawnictwo REBEL. Запрошуємо позичати ігри з інструкцією українською мовою підготовлено видавництвом REBEL. Abalone, Michel…
Wojciech Młynarski – wystawa w 5. rocznicę śmierci
Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor ponad 2000 tekstów piosenek, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, kompozytor, reżyser teatralny. Współpracował z wieloma kabaretami, między innymi z Dudkiem. Urodził się 26…
NOWE zestawienia bibliograficzne!
Język ukraiński w zbiorach biblioteki pedagogicznej Język polski – nauka czytania i pisania Język polski jako obcy Metody pracy z uczniem Więcej w Zestawienia bibliograficzne i bibliografie.
Polecamy: Mowa ciała, Joe Navarro oraz Marvin Karlins, z języka angielskiego przełożyła Barbara Grabska-Siwek. Wydanie drugie. [Warszawa], Burda Książki, [2019]
Od lat 90-tych XX w. publikuje się dużo książek na temat mowy ciała. W naszym katalogu znalazłam aż 276 rekordów (książek i artykułów). Mnie zaintrygowała książka autorstwa Joe Navarro, który…
Електронні версії українських підручників
Na stronie Інституту модернізації змісту освіти udostępniane są bezpłatne elektroniczne wersje podręczników lub podręczników elektronicznych do pełnego kształcenia ogólnego. На сайті Інституту модернізації змісту освіти опубліковано безкоштовні електронні версії підручників…
Zbiórka książek dla dzieci z Ukrainy
Prosimy o pomoc w zebraniu książek w języku ukraińskim. Chętnie przyjmiemy również książki obrazkowe, kolorowanki, książki do nauki języka polskiego jako obcego. Dary przyjmowane są we wszystkich placówkach biblioteki w…
Biblioteka oferuje Obywatelom Ukrainy bezpłatnie: dostęp do Internetu, drukowanie i skanowanie dokumentów. Wszystkie usługi bez konieczności zapisywania się do Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.
Бібліотека пропонує Громадянам України безкоштовний доступ до інтернету, друкування і сканування документів. Всі послуги надаються без обов’язкового записування до бібліотеки. Щиро запрошуємо.
Polecamy: Maria Mamczur, Żony gejów : o tym, czego nikomu się nie zdradza, Kraków : Otwarte, 2020, ISBN 978-83-8135-037-2
Książka „Żony gejów” podejmuje niezwykle trudny i złożony temat, jakim jest problem homoseksualizmu wśród osób, które żyją przez lata w tradycyjnych, dwupłciowych związkach, tworząc nieraz z pozoru przykładne rodziny. Trzon…
Nowości, Książki – marzec, 2022 r.
Schmidt Nicola, Rodzeństwo jako team. Jak pomóc dzieciom tworzyć zgrany zespół, Kraków, Wydawnictwo Otwarte, 2022, ISBN 9788381351508. Verduyn Chrissie, Rogers Julia, Wood Alison, Depresja. Terapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży, Warszawa,…
XXIX edycja wojewódzkiego konkursu „Wydajemy własną książkę”
Wraz z Młodzieżowym Domem Kultury „MURANÓW” im. C. K. Norwida i Wolskim Centrum Kultury serdecznie zapraszamy do udziału w XXIX edycji wojewódzkiego konkursu „Wydajemy własną książkę”. Prace należy wysyłać do…
NAPISZ SŁOWA PIEŚNI O MAZOWSZU!
Trwają poszukiwania autora tekstu do „Pieśni o Mazowszu”. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 10 tys. zł. – Do udziału w naszym konkursie zachęcam wszystkich – zarówno amatorów, jak i…
Ogrody bibliotek – wystawa
„Ogrody bibliotek”, to tytuł wystawy, którą od 24 lutego 2022 możecie podziwiać w Wypożyczalni Biblioteki w Warszawie. Motywem przewodnim jest słynna sentencja Cycerona „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”.…
Polecamy: Sekrety Ursynowa, Mariusz Prządak, Łódź, Księży Młyn Dom Wydawniczy, copyright 2021, ISBN 978-83-7729-444-4
Łódzkie wydawnictwo Księży Młyn wydaje ciekawą serię „Sekrety…”. Opublikowano „Sekrety…” wielu miast i regionów (proszę spojrzeć na stronę internetową wydawnictwa). Ja miałam przyjemność przeczytać „Sekrety Ursynowa”. Już sama okładka przyciąga…
Polecamy: „Z niejednej półki: wywiady”, Michał Nogaś, Warszawa 2020, ISBN 978-83-268-3600-8
Chyba nie ma w moim najbliższym, bibliotekarskim otoczeniu osoby, która nie kojarzyłaby redaktora Michała Nogasia. Jego cotygodniowe audycje radiowe, artykuły prasowe czy po prostu wywiady z autorami dotyczące nowości wydawniczych…
Biblioteka w 2021 r. – infografika
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie oraz jej Filie – rok 2021 1. Księgozbiór 9987 nowych książek 2. Użytkownicy 14072 osoby posiadają kartę biblioteczną 60942 wizyty Użytkowników we wszystkich…
Skaner samoobsługowy w Bibliotece w Warszawie
14.02.2022 r. w Czytelni Biblioteki w Warszawie do dyspozycji Użytkowników zostaje udostępniony skaner samoobsługowy do wykonywania skanów materiałów bibliotecznych. Usługa jest bezpłatna. Wykonane skany zapisywane są na urządzeniu pamięci USB.…
Makramowe ozdoby wielkanocne
Zapraszamy pracowników bibliotek i nauczycieli na bezpłatne warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych ze sznurka bawełnianego i włóczki
Wykorzystanie księgozbioru biblioteki szkolnej w ramach NPRC 2.0 – przykłady działań
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy na bezpłatne warsztaty
Polecamy: Wspomnienia, Louise-Elisabeth Vigée-Lebrun, tł. z fr. Irena Dewitz, wstęp Stefan Meller, Warszawa, Czytelnik, 1977
Jakiś czas temu obejrzałam w telewizji obszerny program poświęcony najsłynniejszej portrecistce XVIII wieku, Elisabeth Vigée-Lebrun. Był na tyle frapujący, że zaczęłam szukać w katalogu PBW książek na temat tej artystki.…
Nowości, GRY – luty, 2022
Rory’s Story Cubes [Pomoce dydaktyczne] = Kości opowieści : Scooby-Doo!, [Rory O’Connor], Gdańsk, Rebel, copyright 2016. Story Cubes to dziewięć sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw…
Nowości, FILMY – luty, 2022 r.
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy [Film], reżyseria Jan Holoubek, scenariusz Andrzej Gołda. Obsada: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżawski,…
Polecamy: Rzeczy osobiste: Opowieści o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, Karolina Sulej, Warszawa 2020, ISBN 978-83-66219-38-0
Ta książka to dopracowana w szczegółach, niekiedy wstrząsająca opowieść o osobistych rzeczach: ubraniach, butach i różnego rodzaju dodatkach. Tylko tyle i aż tyle. Kto był właścielką/ właścicielem tychże artefaktów. Kto…
Nowości, Książki – luty, 2022 r.
Acker Mike, Jak przemawiać bez strachu. Pokonaj zdenerwowanie, mdłości i siódme poty. Przemawiaj z pasją i energią, Warszawa, CeDeWu, 2022, ISBN 978-83-8102-577-5. Krohn Jon, Beyleveld Grant, Bassens Aglae, Uczenie głębokie…
Budżet Obywatelski Mazowsza
Rusza trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zapraszamy do zgłaszania projektów. Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim Mazowsza.
Wisława Szymborska – w 10. rocznicę śmierci
Wisława Szymborska – poetka i eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 1996. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku. Od 1929 mieszkała w Krakowie, z którym związała całe życie i…
Polecamy: Jabłoń, w tradycji drzewo poznania dobra i zła
Jabłoń jest od czasów starożytnej Grecji symbolem drzewa życia oraz miłości (złote jabłka z jabłoni bogini Gai). W mitologii celtyckiej motywy jabłoni i jabłka odzwierciedla Avalon – wyspa jabłoni, raj…
Wydarzenia i spotkania online w 2021 r. – infografika
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie wraz z filiami w roku 2021 zorganizowała 407 webinarów i spotkań. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyło 2987 osób. Wszystkie wydarzenia trwały łącznie 16427 minut,…
Polecamy: Zbigniew Rokita, Kajś: opowieść o Górnym Śląsku, Wołowiec 2020
„Kajś” w tłumaczeniu na język polski z języka śląskiego (użycie słowa „język” zamiast „gwara” nie jest przypadkowe) oznacza zaimek przysłowny gdzieś. Ale wbrew temu tytułowi wyrazów czy całych zdań w…
Polecamy: Przemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem, Warszawa 2021
Przemek Staroń jak zwykle nie zawodzi i mniej więcej po roku napisania I części Szkoły Bohaterek i Bohaterów czyli jak sobie radzić z życiem, spod jego pióra wychodzi kolejna książka.…
Polecamy: O granicach, kompetentne relacje z dzieckiem, Jesper Juul, tłumaczenie Dariusz Syska, Wydanie pierwsze, Podkowa Leśna, Wydawnictwo MiND, cop. 2020, ISBN 978-83-62445-76-9
Tak się ostatnio składa, że czytam książki o wychowaniu autorów skandynawskich. Czemu? Bo mają do zaoferowania coś nowego, sensownego i praktycznego. Tym razem polecam publikację duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego…
Przysłowia polskie i obce – wystawa
Dzięki przetrwałym zbiorom książek możemy się dowiedzieć o mądrościach ludowych minionych czasów. Każdy naród ma zbiór życiowych powiedzeń i wskazówek, które są przydatne współczesnym ludziom. Oparte są one na doświadczeniach…
Maria Łopatkowa, twórczyni Pedagogiki Serc – wystawa
Do końca stycznia w holu przy Wypożyczalni w ramach obchodów 95. rocznicy urodzin prezentowane są wybrane pozycje z twórczości Marii Łopatkowej pochodzące ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w…
MODA ZNA CZYTANIE
Czy modę i literaturę coś łączy? Ruszyła rejestracja na warsztaty. Zapraszamy.
Polecamy: Mała książka o śmierci, tekst i rysunki Pernilla Stalfelt, przekład Iwona Jędrzejewska, Wydanie II, Warszawa, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020, ISBN 978-83-8143-534-5
Na przełomie wieków XX/XXI śmierć została wyrzucona poza nawias. Ten temat staje się nieobecny w naszej kulturze dnia codziennego. Szczególnie chroni się dzieci przed zagadnieniem śmierci. A przecież nigdy nie…
Nowości, Książki – styczeń, 2022 r.
Hołub Jacek, Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2021, ISBN 978-83-8191-316-4. Dudek Dominika, Barbaro Bogdan, Żak Piotr, Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym…
J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy – wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza
J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy – wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza 130 lat temu urodził się niedościgniony mistrz literatury fantasy John Ronald Reuel Tolkien, pisarz, poeta, filolog i…
Polecamy: Absurdy PRL, Piotr Lipiński, Michał Matys, Warszawa 2014
Nie jest przypadkiem, że właśnie dziś – w 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce – na naszej stronie pojawiła się recenzja tego oto tytułu. Nie jest również przypadkiem fakt,…
40. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku o godzinie 9.00 zamiast popularnego programu dla dzieci pt. „Teleranek” Telewizja Polska wyemitowała przemówienie przewodniczącego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) – generała Wojciecha…
Nowości, GRY – grudzień, 2021
Potwory do szafy [Pomoce dydaktyczne], autor gry: Antoine Bauza; ilustracje: Maciej Szymanowicz; autor wierszyka: Dorota Gellner, Warszawa, Granna, copyright 2013. Zawartość pudełka: 20 kart potworów, 15 żetonów, kartonowa szafa, instrukcja…
Nowości, FILMY – grudzień, 2021 r.
Król [Film], scenariusz Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Dana Łukasińska; reżyseria Jan P. Matuszyński, [Warszawa], Kino Świat, Canal+, [2021], 4 dyski optyczne (530 min). Siedem światów jedna planeta [Film], BBC,…
Nowości, Książki – grudzień, 2021
Andersen Jens, Żyje się tylko dziś. Nowa biografia Astrid Lindgren, Warszawa, Wydawnictwo Akademickie Sedno, ISBN 978-83-7963-066-0. Parker Priya, Sztuka spotkania. Jak nadawać kształt i sens wydarzeniom zawodowym i prywatnym, Warszawa,…
Polecamy: Factfulness : dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą, Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlung, Poznań 2018
Hansa Roslinga, zmarłego w 2017 roku szwedzkiego profesora zdrowia publicznego śmiało można uznać za głównego autora książki Factfulness : dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną…
Wystawa ilustracji z książek Shauna Tana Po drugiej stronie globu
Shaun Tan to pochodzący z Australii ceniony ilustrator i autor książek oraz picture booków dla dzieci i młodzieży. Jego potencjał i niewątpliwy talent to tworzenia pięknych i metaforycznych ilustracji dostrzegło…
Nowe kody PIN do serwisu IBUK Libra!
23 listopada 2021 r. tracą ważność kody PIN umożliwiające korzystanie z IBUK-ów dostępnych bezpłatnie w serwisie IBUK Libra. Wszystkich Użytkowników chcących nadal korzystać z serwisu zapraszamy po 23 listopada do…