Polecamy: Byłam, byliśmy : wspomnienia / Irena Jurgielewiczowa. Łódź, Wydawnictwo Akapit Press, [200?]. ISBN 83-88790-10-2
Irena Jurgielewiczowa była absolwentka filologii polskiej, wykładowcą akademickim, pisarką. Zaczęła w 1948 od twórczości dla dzieci, by przejść później do pisania powieści psychologicznych dla młodzieży. „Ten obcy” (opublikowany w 1961…
Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu warszawskiego zachodniego
Filia w Błoniu zaprasza nauczycieli bibliotekarzy na szkolenie pt. ,,Bibliotekarz infobrokerem”. Po szkoleniu odbędzie się spotkaniem autorskie z Agnieszką Olszanowską, pisarką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadząca: Joanna Chojnacka Współprowadząca:…
Wielkanocne warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci
Serdecznie zapraszamy dzieci z przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych na wielkanocne warsztaty literacko-plastyczne ph. „Jajka to bajka”. Podczas spotkania uczestnicy poznają polskie tradycje wielkanocne oraz wykonają ozdoby na świąteczny…
Polecamy: Teorie spiskowe: nic nie jest takie, na jakie wygląda / Michael Butter. Kraków 2022. ISBN 978-83-233-5184-9
Książka „Teorie spiskowe : nic nie jest takie, na jakie wygląda ” autorstwa Michaela Buttera to analiza zjawiska, które zyskało dużą popularność w dzisiejszym świecie – teorii spiskowych. Autor dokonuje…
Uwaga zmiana godzin otwarcia Czytelni w Warszawie!
27 marca (poniedziałek) od godz. 15:00 do 18:00 i 28 marca (wtorek) od godz. 13:00 do 16:00 w związku z odbywającą się konferencją, czytelnia w bibliotece w Warszawie będzie nieczynna.…
Zapraszamy na prezentację książek na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera.
Ruszyła rejestracja na szkolenie online. W trakcie spotkania prezentowane będą książki pomagające dzieciom, młodzieży i dorosłym zrozumieć świat ludzi ze spektrum autyzmu. Niektóre z nich mają dodatkowy walor autentyczności, bowiem…
Polecamy: Korea Południowa : republika żywiołów / Marcin Jacoby. Warszawa 2020. ISBN 978-83-287-1074-0.
Przypuszczam, że każdy z nas posiada w domu urządzenie elektroniczne lub sprzęt AGD pochodzący z Korei Południowej. Czy jednak wiemy coś więcej o tym odległym geograficznie kraju? Tym, którzy chcieliby…
Uwaga! Zmiana godzin otwarcia Filii w Grodzisku Mazowieckim!
Uwaga! Zmiana godzin otwarcia Filii w Grodzisku Mazowieckim! Uwaga! Zmiana godzin otwarcia Filii w Grodzisku Mazowieckim! W dniach 20, 21, 23, 24 marca Filia w Grodzisku Mazowieckim będzie otwarta w…
Zapraszamy na bezpłatny webinar!
Webinar „LearningApps – krok po kroku” to propozycją dla nauczycieli wszystkich przedmiotów ze wszystkich etapów edukacyjnych. W trakcie spotkania uczestnicy poznają możliwości platformy LearningApps: zakładanie konta, korzystanie z dostępnych ćwiczeń,…
Polecamy: Batory : gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku / Bożena Aksamit. Warszawa 2015. ISBN 78-83-268-2258-2.
MS Batory legendarny polski transatlantyk. Zbudowany we włoskiej stoczni wraz ze swoją jednostką bliźniaczą MS Piłsudskim. W swój dziewiczy rejs wypłynął z Triestu do Gdyni w 1936 roku. Służbę na…
Ruszyła rejestracja na szkolenie!
Biblioteka Narodowa wprowadziła rewolucyjne zmiany w wyszukiwaniu i opracowaniu dokumentów bibliotecznych, zgodnie z najnowszymi standardami światowymi. Co to oznacza dla bibliotekarzy, także szkolnych i użytkowników książnic? Z jakich narzędzi będziemy…
Polecamy: Piotr Jacoń, My, trans, Warszawa 2021
„To była kwestia postrzegania swojego ciała. Pragnień…I cierpienia. Nie mogłam zrozumieć, że ja chcę być taka, a nie mogę być taka. Czuję się kobietą, a przecież wszyscy widzą, że nią…
Zapraszamy na szkolenie „O nastolatkach w kryzysie – przegląd wybranych pomocy dydaktycznych i literatury”
Szkolenie skierowane do nauczycieli, pedagogów i pedagogów specjalnych pracujących z młodzieżą. Podczas spotkania uczestnicy poznają wybrane pomoce dydaktyczne, które można wykorzystać w pracy z nastolatkami. Przedstawiona zostanie także wybrana literatura…
Polecamy: Historia i teraźniejszość. 1, 1945-1979. Podręcznik dla liceów i techników, Wojciech Roszkowski. Kraków, Biały Kruk, 2022. ISBN 978-83-7553-347-7
Profesora Roszkowskiego nie trzeba przedstawiać, to znany ekonomista i historyk. Z jego podręczników studenci od lat uczą się historii Polski. Tym razem napisał podręcznik dla szkół średnich. Publikacja stała się…
Sposoby na zapamiętywanie
Zbliża się gorący czas matur… Teraz jest najlepszy moment, by wykorzystać przy uczeniu się mnemotechniki, czyli techniki pozwalające szybciej/lepiej zapamiętywać informacje. Mnemotechnik jest kilka rodzajów; wymieńmy niektóre z nich: metoda…
Zooterapia – wystawa
Zooterapia nazywana też animaloterapią należy do naturalnych metod wspomagania leczenia i rehabilitacji w chorobach dzieci oraz osób dorosłych. Znajduje zastosowanie w leczeniu autyzmu, niepełnosprawności czy depresji. Boris Levinson był pierwszym,…
Zmiana godzin otwarcia Filii w Sochaczewie!
13 marca (poniedziałek) i 14 marca (wtorek) Filia w Sochaczewie będzie otwarta w godzinach 8:00-14:30. Za utrudnienia przepraszamy.
Świat fantasy Tolkiena – wystawa
„Świat fantasy Tolkiena” to tytuł wystawy, zorganizowanej w związku z przypadającym na 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973) jest jednym z najbardziej znanych…
Wystawa z okazji Dnia Kobiet w wypożyczalni
Jak trudne było i jest życie kobiety w świecie zaprojektowanym przez i dla mężczyzn. Jednak kobiety dzięki swojej determinacji przez wieki zmagały się z przeciwnościami losu i mimo niechęci mężczyzn,…
Nowości, Książki – marzec, 2023 r.
Harasimowicz Cezary, Adam, Warszawa, Wydawnictwo Lira, 2022, ISBN 9788367388252. Korwin-Piotrowska Karolina, Wszyscy wiedzieli, Kraków, Mando, copyright 2022, ISBN 9788327719980. Grzebałkowska Magdalena, Winnicka Ewa, Jak się starzeć bez godności, Warszawa, Wydawnictwo…
Uwaga! Zmiana godzin otwarcia Filii w Grodzisku Mazowieckim!
6 marca Filia w Grodzisku Mazowieckim będzie otwarta w godzinach 11:00-18:00. Za utrudnienia przepraszamy.
Książka marca w IBUK Libra!
W marcu wszyscy użytkownicy zalogowani do IBUK Libry otrzymują dostęp do książki „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” Jerzego Vetulani i Marii Mazurek
UWAGA! Zmiana godzin otwarcia Filii w Błoniu!
06.03.2023 r. (poniedziałek) Filia w Błoniu będzie czynna w godzinach 11:00 – 18:00. Za utrudnienia przepraszamy.
Polecamy: KAN – Karty Aktywności Nastolatków
„Karty Aktywności Nastolatków” powstały z myślą o pracy terapeutycznej z młodzieżą powyżej dziesiątego roku życia i młodych dorosłych. Wiemy, że czas dorastania to okres szczególnie trudny dla młodych ludzi. Poszukują…
Ruszyła rejestracja na bezpłatną konferencję online!
W ostatnich latach dostrzegamy wzrost zainteresowania jedną z najbardziej humanistycznych dziedzin – filozofią. Przedmiot ten również wraca do łask w szkołach. Czy filozofia może kształtować u uczniów umiejętność logicznego myślenia,…
Polecamy: Pani od obiadów : Lucyna Ćwierczakiewiczowa : historia życia / Marta Sztokfisz. Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2018. ISBN 978-83-08-06593-8
Na tę książkę zwróciła moją uwagę bibliotekarka szkolna, która o Warszawie wie prawie wszystko i bardzo lubi zajmować się kuchnią. Ja kucharką jestem słabą, ale zawsze interesowali mnie ciekawi ludzie…
Ruszyła rejestracja na szkolenie online!
Znane przysłowie mówi Jak cię widzą, tak cię piszą. Wprawdzie jest to rozumiane ogólnie, bez podziału na płeć, jednak odnosi się nieodparte wrażenie, że w przypadku wizerunku/ obrazu kobiet wygląda…
Praca z książkami Petera H. Reynoldsa
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy i wychowawców świetlic na szkolenie. Kreatologia to termin ustalony przez autora książki „Kropka”. Peter H. Reynolds jest rysownikiem wyjątkowej serii książek, która ma zachęcić dzieci do odkrywania,…
Polecamy: Nowoczesne lekcje biblioteczne
Nowoczesne lekcje biblioteczne. Cz. 1: kreatywne pomysły dla różnych grup wiekowych, pod red. Renaty Kajewskiej, Warszawa, Wiedza i Praktyka, 2021. Nowoczesne lekcje biblioteczne. Cz. 2: kreatywne pomysły dla różnych grup…
Szkolenie dla bibliotekarzy
Zapraszamy na szkolenie „Ochrona zbiorów bibliotecznych” Dzięki spotkaniu uczestnicy będą mogli uzupełniać dotychczasową wiedzę, znaleźć inne rozwiązania bądź podzielić się własnym doświadczeniami związanymi z ochroną i zabezpieczeniem zbiorów bibliotecznych. Warsztaty…
Ferie w Filii w Grodzisku Mazowieckim
W czasie ferii zapraszamy grupy zorganizowane do udziału w warsztatach literacko-plastycznych oraz spotkaniach z baśnią, bajką i legendą. Zajęcia przeznaczone są dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Oferta tylko dla…
Polecamy: Kochanki i królowe. Władza kobiet, Benedetta Craveri, przełożył Piotr Salwa. Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2008. ISBN 978-83-7414-489-6
Niedawno powtórnie wpadła mi w ręce pasjonująca książka poświęcona faworytom i żonom francuskich królów. Jej autorką jest Benedetta Craveri, wykładowczyni literatury francuskiej na Uniwersytecie w Neapolu, pochodząca z rodziny o…
Nowości, Książki – luty, 2023 r.
Ernaux Annie, Bliscy, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2022, ISBN 978-83-8191-616-5. Wardęszkiewicz Bożena, Zawadzka Elżbieta, Podróż do świata uczuć. Program edukacyjny i terapeutyczny dla dzieci, Warszawa, Difin, 2023, ISBN 978-83-8270-145-6. Figura Michał,…
Dzień Bezpiecznego Internetu
7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Korzystanie z internetu przynosi nam wiele korzyści, ale musimy także pamiętać, że niesie ze sobą również zagrożenia. To bardzo ważne, aby uświadamiać przede wszystkim…
Polecamy: Almond / Won-pyung Sohn. – Białystok : Mova, 2021.
Yunjoe to narrator i jednocześnie bohater książki „Almond. Ten, który nie czuł” autorstwa Won-Pyung Song. Już sam tytuł inspiruje do lektury. Chłopiec zaprasza nas do swego świata. Sama opowieść ma…
Książka lutego w IBUK Libra!
W lutym wszyscy użytkownicy zalogowani do IBUK Libry otrzymują dostęp do książki „Kultura akademicka. Koniec utopii?” Łukasza Sułkowskiego.
Polecamy: Przetrwają najżyczliwsi : jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa ? / Brian Hare, Vanessa Woods. Kraków 2022.
Prawdopodobnie większość z nas myśli, że Darwin mówił o sile fizycznej, odnosząc się do „przetrwania najlepiej przystosowanych” co oznacza, że silniejszy, bardziej odporny gatunek zawsze wygra ze słabszym. A jeżeli…
Patroni Roku 2023
Sejm i Senat ustanowiły w 2023 Patronów Roku: Wojciech Korfanty Paweł Edmund Strzelecki Aleksander Fredro Aleksandra Piłsudska Maurycy Mochnacki Jadwiga Zamoyska Jerzy Nowosielski Mikołaj Kopernik Jan Matejko Wisława Szymborska Włodzimierz…
Polecamy: „Mobilnie, interaktywnie, kompetentnie : usługi, media i technologie informacyjno-komunikacyjne w nowoczesnej bibliotece”, pod red. naukową Mai Wojciechowskiej oraz Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2019.
Publikacja, licząca 28 tekstów zgrupowanych w pięciu częściach, zwraca uwagę na zmieniającą się rolę współczesnych bibliotek w procesie społecznego komunikowania się oraz wielowymiarowy charakter ich usług, co nierozerwalnie związane jest…
Polecamy: Tomasz Stawiszyński, Reguły na czas chaosu, Kraków 2022
XXI wiek. Początek drugiej dekady. Czasy niepewne, niespokojne, by nie napisać, że pod pewnym względem, a i dla pewnej grupy – groźne. Porządek świata znany nam przez tyle dziesięcioleci już…
Ruszyła rejestracja!
Zapraszamy nauczycieli historii na szkolenie online TIK-owe i nie tylko lekcje historii. Szkolenie połączone jest z kursem na platformie Moodle, przedstawiające aplikacje i narzędzia, które można wykorzystać w nauczaniu historii.…
Polecamy: Praga to też stolica. Bedeker praski, Maria Ciastek, Leokadia Agata Rymkiewicz. Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 1997. ISBN 83-906889-0-5
Z przyjemnością przeczytałam ten bedeker wydany przez reaktywowane w 1995 roku Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Przyznam, że przewodniki, przynosząc nam użyteczną wiedzę, bywają często … nudnawe. To absolutnie nie dotyczy niniejszej…
Nowości, Książki – styczeń, 2023 r.
Fihel Marta, Gołaszewska Irmina, Kanczurska Katarzyna, Walewska Anna, Angielski dla leniwych. Phrasal verbs. Skuteczna nauka języka nawet dla tych, którym się nie chce, Warszawa, Poltext Sp. z o.o, 2022, ISBN…
„Żuławy – grafika, malarstwo”
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy „Żuławy – grafika, malarstwo”. Żuławy Wiślane to niezwykła kraina, wciąż nie do końca odkryta. Z jednej strony ślady Truso…
Polecamy: Karol Darwin, Podróż naturalisty, Warszawa 1887.
„Okręt królewski „Beagle”, bryg o dziesięciu działach pod dowództwem kapitana Roberta FitzRoya, dwukrotnie zawrócony z drogi przez gwałtowne burze południowo-zachodnie, wypłynął w dniu 27 grudnia 1831 r. z Devonport […].…
Nowy kurs na platformie Moodle!
Bibliotekarzy oraz studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej zapraszamy na platformę Moodle. Nowy kurs Ewidencja materiałów bibliotecznych pozwala uzupełnić i usystematyzować wiedzę na temat gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych. Zapraszamy również…
Wystawa „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie”
W styczniu bieżącego roku w holu przed wypożyczalnią PBW została zaprezentowana wystawa zatytułowana „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie”, przedstawiająca wybrane elementy dziedzictwa religijnego i kulturowego Tybetu. Buddyzm tybetański jest specyficznym systemem…
Polecamy: Marjorie Wallace, Milczące bliźniaczki, Wołowiec 2022
Bohaterkami tej książki są June oraz Jenniffer Gibbson – Brytyjki, które świat poznał jako milczące bliźniaczki. Pierwszy raz usłyszano o nich w 1982 roku. W tym czasie miały proces sądowy…
Finał VIII edycji powiatowego konkursu czytelniczego!
25.01.2023 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 w sali kinowej Centrum Kultury w Grodzisku Maz. przy ul. Spółdzielcza 9 odbędzie się finał VIII edycji powiatowego Konkursu czytelniczego pod hasłem…
Polecamy: Refleksje, Jan Parandowski. Wrocław, Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, 1975.
Zazwyczaj polecamy w tym cyklu książki nowe, wydane w ostatnich latach. Dziś chciałabym sięgnąć do starszych zasobów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. „Refleksje” to urywki z dziennika Jana Parandowskiego, pisane w latach…
Dialogi, Adam Michnik, Aleksiej Nawalny, Warszawa, 2016.
Pomysł doprowadzenia do spotkania Adama Michnika i Aleksieja Nawalnego oraz stworzenia z ich rozmów książki pojawił się w 2014 roku. Do spotkań doszło w Moskwie po pokonaniu licznych przeszkód logistycznych.…
Książka stycznia w IBUK Libra!
W styczniu wszyscy użytkownicy zalogowani do IBUK Libry otrzymują dostęp do książki „Żyj lepiej, kochaj mądrzej. Jak uwolnić się od przeszłości, cieszyć się teraźniejszością i tworzyć idealną przyszłość” Philipa Zimbardo…
Karolina Korwin Piotrowska, Wszyscy wiedzieli, Kraków 2022
W marcu 2021 młoda aktorka Anna Paliga opublikowała na swoim FB post, w którym opowiedziała o sytuacjach przemocowych, jakie miały miejsce w łódzkiej Szkole Filmowej. Post odbił się szerokich echem…
Polecamy: Osobliwe skutki małżeństwa, Ewa Kiedio, przedmowa Zbigniew Nosowski. Warszawa, Towarzystwo Więź, cop. 2014
Zaciekawił mnie intrygujący tytuł. Sądziłam, że to jakaś książka psychologiczna. Nic z tych rzeczy. Jest to esej teologiczny na temat sakramentu małżeństwa. Od razu napiszę, że nie jest to publikacja…
Polecamy: Ile kosztuje żona? : mroczne sekrety rynku małżeńskiego / Violetta Rymszewicz. Kraków, 2022. ISBN 978-83-240-8443-2.
„Ile kosztuje żona” to reportaże autorstwa Violetty Rymszewicz, trenerki biznesu, która pomaga kobietom planować kariery i ścieżki edukacyjne oraz wychodzić z kryzysów zawodowych. W książce Rymszewicz, podobnie jak w thrillerach…
Zapraszamy do korzystania z platformy IBUK Libra!
Od dziś wszyscy Użytkownicy IBUK Libra mają dostęp do dodatkowych 74 książek. Nasi Czytelnicy mogą już korzystać z prawie 3 tysięcy e-booków!Zapraszamy po odbiór kodów do serwisu IBUK Libra. Lista…
Polecamy: Kobiety w nauce : próba wyjścia poza stereotyp / Aldona Małgorzata Dereń, Jan Skonieczny
Czy świat nauki to świat zdominowany przez mężczyzn? Czy kobiety mogą się realizować w nauce niezależnie od stereotypów społecznych, że nauki ścisłe nie są dla dziewcząt? Jak głęboko tkwi w…
Literatura wsparciem w nauce języka hiszpańskiego
W grudniu w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie została zaprezentowana wystawa „Literatura wsparciem w nauce języka hiszpańskiego”. W zbiorach PBW czytelnicy mogą znaleźć ciekawą ofertę…
Zestawienia bibliograficzne
Nowe zestawienia bibliograficzne: „Historia i teraźniejszość” – nowy przedmiot w szkołach (.PDF, 203 KB) Logoterapia (PDF, 152 KB) Rozwój osobisty – zbiory Filii w Żyrardowie (.PDF, 237 KB)
Nowości, Książki – grudzień, 2022 r.
Eger Edith Eva, Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie, Poznań, Dom Wydawniczy Rebis, 2022, ISBN 978-83-8188-348-1. Kraszewski Maciej, Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim, Warszawa, Wydawnictwo Agora, 2022,…
Nowości, FILMY – grudzień, 2022
Restless [Film], reżyseria Gus Van Sant, scenariusz Jason Lew, zdjęcia Harris Savides, muzyka Danny Elfman, występują: Henry Hopper, Mia Wasikowska, Ryo Kase [i inni], Warszawa, Imperial CinePix, [2012], 1 dysk…
Nowości, GRY – grudzień, 2022
Tik Tak Bum [Pomoce dydaktyczne]. Wybuchowa gra słowna!, autor Los Rodriguez, Piaseczno, Kluwi, [2017]. W pudełku: 110 dwustronnych kart ze zbitkami liter, specjalna kostka, elektroniczna bomba, instrukcja. Emocjonująca gra słowna,…
Polecamy: Powróćmy do rozmowy… : 12 spotkań z Warszawą w tle / Anna Małgorzata Pycka
Autorka, Anna Małgorzata Pycka, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawia dwanaście rozmów z Warszawiakami, których życiorysy mogłyby posłużyć za niejeden scenariusz filmowy. Za kryteria doboru rozmówców autorka przyjęła: miejsce zamieszkania…
5 sposobów na Czerwonego Kapturka – przykłady wykorzystania baśni klasycznych w pracy z dziećmi
PBW im. KEN Filia w Błoniu zaprasza nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, bibliotekarzy i rodziców na warsztaty pt. ,,5 sposobów na Czerwonego Kapturka”. Podczas szkolenia wskazujemy możliwości wykorzystania baśni klasycznych w…
Książka grudnia w IBUK Libra!
W grudniu wszyscy użytkownicy zalogowani do IBUK Libry otrzymują dostęp do książki „Dopamina i sernik” Manfred Spitzer
Nowa możliwość płatności w bibliotece pedagogicznej!
Od 5 grudnia 2022 r. w bibliotece w Warszawie oraz wszystkich placówkach filialnych można dokonywać płatności za pomocą elektronicznego systemu płatniczego BLIK.
Warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Żyrardowie serdecznie zaprasza nauczycieli przedszkoli powiatu żyrardowskiego na warsztaty metodyczne. miejsce: PBW im. KEN w Warszawie Filia Żyrardowie ul. Waryńskiego 1…
Zestawienia bibliograficzne
Maria Sklodowska-Curie (PDF, 232 kb) Pomoce dydaktyczne do terapii logopedycznej w zbiorach PBW (DOCX, 4,3 MB)
Polecamy: Maciej Rataj. Wielkie dzieło reformy polskiej szkoły oraz systemu edukacji / dr Janusz Gmitruk, dr Mirosława Libera-Bednarzak, prof. Tadeusz Pilch. Warszawa, GreenLightMedia, 2021
Maciej Rataj. Pamiętam ze swego licealnego podręcznika do historii zdjęcie przystojnego bruneta, wywodzącego się z ruchu ludowego i będącego cenionym marszałkiem Sejmu II RP. Z niniejszej książki dowiedziałam się znacznie…
Nowości, Książki – listopad, 2022 r.
Dozzini Giovanni, Babukar szedł przodem, Piaseczno, Widnokrąg, copyright 2022, ISBN 9788396523648. Vežbicʹkij Lukaš, Didusʹ i vedmedik. Pravdiva istoriâ, Konstancin, Pointa, 2022, ISBN 9788394854157. Praktyczny przewodnik po myśleniu krytycznym w edukacji,…
Makramowe plecionki
Zapraszamy nauczycieli na spotkanie w trakcie, którego poznają sztukę wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, którą można wykorzystywać na zajęciach z dziećmi i młodzieżą. prowadząca: Sylwia Jaworska miejscie:…
Mazowieckie Forum Dziedzictwa
Zaproszenie na webinarium „Mazowieckie Forum Dziedzictwa”, którego celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń ekspertów z osobami zajmującymi się szeroko rozumianym dziedzictwem. Webinarium odbędzie się 29–30 listopada br. Czytaj więcej…
Uroczyste otwarcie filii nowodworskiej w nowej siedzibie
10 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie filii nowodworskiej w nowej siedzibie. W uroczystości uczestniczyli: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Mirosław Krusiewicz, przedstawiciele…
Polecamy: Åsne Seierstad, Księgarz z Kabulu, Wydanie II, Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2009, ISBN 9788374147040
„Księgarz z Kabulu” to kolejna książka Åsne Seierstad, znanej norweskiej dziennikarki wojennej, która w swoich felietonach i reportażach opisuje losy kobiet w rejonach dotkniętych wojną. Książka opowiada o stosunkach społecznych…
Polecamy: Canaletto tkwi w szczegółach. Koncepcja i koordynacja publikacji Katarzyna Zawiła, opracowanie tekstów Maria Dydek i inni, redakcja Grażyna Waluga. Warszawa, Miasto Stołeczne Warszawa, 2019
W Zamku Królewskim od 23 września 2022 do 8 stycznia 2023 roku prezentowana jest duża wystawa obrazująca dorobek twórczy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem. Po jej obejrzeniu postanowiłam rozszerzyć swoją wiedzę…
Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej -Curie w 155. rocznicę urodzin.
Maria Skłodowska-Curie jest uznana za najsłynniejszą Polkę wszech czasów. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Ukończyła szkołę średnią ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką.…
Polecamy: „Technologiczne aspekty działalności bibliotek w pandemii COVID-19. Nowe zadania – nowe usługi – nowy wizerunek”, pod red. naukową Małgorzaty Kowalskiej-Chrzanowskiej, Warszawa, Wydawnictwo SBP, 2022 r.
Na książkę składa się 13 artykułów dotyczących zastosowania nowoczesnych technologii w wybranych bibliotekach akademickich, publicznych i pedagogicznych w czasie pandemii COVID-19. Publikacja podzielona została na trzy części. Pierwsza, zatytułowana „Biblioteki…
Zapraszamy nauczycieli na bezpłatne szkolenie!
Szkolenie ma wyposażyć uczestników w wiedzę dlaczego wartościowanie przynosi więcej szkody niż pożytku oraz jak mogą przekazywać uczniom nawet trudne informacje w sposób konstruktywny i przyjazny. prowadzący: Dariusz Bruzgo miejsce:…
Książka listopada w IBUK Libra!
W listopadzie wszyscy użytkownicy zalogowani do IBUK Libry otrzymują dostęp do książki „Największe błędy najlepszych inwestorów„
Nowości, FILMY – listopad, 2022
Jane Eyre [Film], reżyseria Cary Joji Fukunaga; scenariusz Moira Buffini, Warszawa, TiM Spółka z o.o., [2012], 1 dysk optyczny (DVD) (115 min). Śluby panieńskie [Film], scenariusz i reżyseria Filip Bajon,…
Warsztaty dla nauczycieli
Niekoniecznie eschatologiczne rozważania o tym, co czeka każdego. Wizerunek pożegnań w literaturze i kulturze skonfrontowany z osobistym doświadczeniem. Wnikliwe rozmowy o przemijaniu, w których odwołamy się do najważniejszych w życiu…
Nowości, GRY – listopad, 2022
Dziobaki [Pomoce dydaktyczne], Reiner Knizia, ilustracje Marcin Minor, Warszawa, Nasza Księgarnia, copyright 2020. Grupa wiekowa 5-13 lat. Zawartość opakowania: 4 plansze, 60 płytek zwierząt, tor punktów, 4 znaczniki graczy, instrukcja.…
Zapraszamy nauczycieli historii na bezpłatne szkolenie!
W trakcie szkolenia przedstawione zostaną aplikacje i narzędzia, które można wykorzystać w nauczaniu historii. prowadzące: Agnieszka Zdrojewska, Dorota Walasek-Woźniak miejsce: PBW im. KEN w Warszawie, ul. Gocławska 4, sala konferencyjna…
Ruszyła rejestracja na bezpłatne szkolenia z Excela
Zapraszamy nauczycieli, którzy chcą poznać przydatne formuły w arkuszu Excela przy pracy z tabelą. Od uczestników wymagana jest podstawowa znajomość programu Excel. Excel – formuły przydatne dla nauczycieli Excel –…
Bibliotekarz szuka pomysłów
PBW im. KEN Filia w Błoniu zaprasza nauczycieli bibliotekarzy powiatu warszawskiego zachodniego na II spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy. Podczas spotkania odbędzie się szkolenie pt. Bibliotekarz szuka pomysłów,…
Zapraszamy na spotkanie sieć współpracy i samokształcenia!
Nauczycieli różnych przedmiotów nauczania zapraszamy na spotkanie organizacyjne sieci współpracy i samokształcenia „Dziecko cudzoziemskie w klasie szkolnej”. Sieci współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli współpracujących ze sobą w ramach…
Zapraszamy na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia!
PBW im. KEN Filia w Błoniu zaprasza nauczycieli wspomagających powiatu warszawskiego zachodniego na spotkanie informacyjne dotyczące pracy sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli wspomagających w nowym roku szkolnym 2022/2023. Podczas spotkania…
Polecamy: Głos Pedagogiczny nr 135/2022
Październikowe wydanie czasopisma Głos Pedagogiczny porusza m.in. temat efektywnej współpracy pedagoga szkolnego z pedagogiem specjalnym. Spis treści TEMAT MIESIĄCA Efektywna współpraca pedagoga szkolnego z pedagogiem specjalnym WARSZTAT PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO…
Zestawienie bibliograficzne!
Wykaz książek zakupionych w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025, edycja 2022 r. – Filia w Żyrardowie (PDF, 201KB)
V edycja konferencji Edukacja varsavianistyczna w szkole
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie oraz Muzeum Warszawy mają zaszczyt zaprosić na V edycję konferencji Edukacja varsavianistyczna w szkole. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się online na platformie ClickMeeting 25…
Polecamy: Kandyd czyli Optymizm / Wolter, przełożył Tadeusz Żeleński (Boy). Wrocław, Wydawnictwo Siedmioróg, 1999
Wolter (1694-1778) to pisarz, filozof i historyk okresu oświecenia, żarliwy publicysta i … skandalista. Współcześni cenili jego poezję i dramaty (ogromnym powodzeniem cieszył się „Edyp” i „Zaira). Do naszych czasów…
Dodatkowy termin warsztatów. Zapraszamy!
W trakcie webinaru zostaną przedstawione najważniejsze informacje dotyczące Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dotyczące placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych. Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane także przykłady…
Polecamy: Ziarno granatu : mitologia według kobiet, Warszawa 2022
„ Ziarno granatu” to antologia dwunastu opowiadań napisanych przez polskie autorki. Każda z nich przedstawiła swoją wersję prastarych historii z mitów greckich. Na zbiór składają się opowiadania napisane przez: Katarzynę…
Semantyka według Bralczyka, czyli o lapsusach językowych słów kilka – wystawa
W październiku 2022 roku w wypożyczalni PBW została zaprezentowana wystawa pt. „Semantyka według Bralczyka, czyli o lapsusach językowych słów kilka”. Profesor Jery Bralczyk jest wybitnym językoznawcą, który w dowcipny i…
Od 10 do 15 października zmiana godzin otwarcia Filii w Żyrardowie!
10.10 (poniedziałek) 11:00-18:00 11.10 (wtorek) 9:00-15:00 12.10 (środa) nieczynna 13.10 (czwartek) 9:00-15:00 14.10 (piątek) 11:00-18:00 15.10 (sobota) 9:00-15:00 Za utrudnienia przepraszamy.