W czerwcu 2018 roku w naszej bibliotece bibliotekarze z całej Polski uczestniczyli w warsztatach animacji czytelniczej. Zajęcia odbywały się w ramach dwudniowej konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie. Przedstawiamy Państwu krótkie fotorelacje z warsztatów dotyczącej animacji czytelniczej.
Czarny teatr i grafoskop w pracy bibliotekarza i animatora – prowadzenie: Elżbieta Hornowska, Anna Lipińska, Marta Todys, Grażyna Walczewska-Klimczak. Nauczyciele poznali zastosowanie czarnego teatru oraz rzutnika pisma w pracy z książką i czytelnikami. Pod krótkiej prezentacji animatorek nauczyciele przedstawili własne dwuminutowe etiudy. Uczestnicy wystawili opowieści na motywach znanych utworów literacki oraz polskich poetów. Nauczycielki z jednej z grupy zdecydowały się przedstawić wiersz Juliusza Ludwika Kerna Cień CIEŃ Ten mój cień, śmieszny cień Chodzi za mną cały dzień. Robi wszystko to co ja Ja gram w piłkę, on też gra Ja na schody, on na schody Ja jem lody, on je lody Ja przez płot, on przez płot Gotów jest do różnych psot.
Mieć znaczy być? – prowadzenie Anna Sadowska, Grażyna Sobieska-Szostakiewicz. Uczestniczy warsztatów poznali animacje czytelnicze do książki Noskawery Pawła Beręsewicza. Wszystkie nauczycielki ćwiczyły kreatywność na podstawie swojego imienia!!! Musiały wymyślić nowy produkt i zareklamować go grupie. W drugiej części uczestniczki wybrały przedmiot i przygotowały kampanię reklamową jak profesjonalni copywriterzy. Wśród polecanych produktów pojawiły się m.in.: Piramida długowieczności, Jajo carycy, Chociaż wiję się jak wąż, każdy chce mieć go wciąż. Uczestniczki wykazały się dużą kreatywnością wymyślając hasła związane z popularnym bohaterem dziecięcych bajek - pieskiem Reksiem: Z Reksiem nigdy się nie gubisz! ; Z Reksiem raźniej! ; Z Reksiem zawsze wrócisz do domu!!! Zapraszamy do fotogalerii:
Skarpetkowe szczęście – prowadzenie Małgorzata Karasińska, Beata Świderek. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie książek Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) oraz Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite). Animatorki przedstawiły nauczycielom aktywne metody pracy do w/w tekstów. Uczestniczki łączyły się w pary, ustawiały wg wzrostu, rysowały skarpety i snuły własne opowieści i przygody. Na koniec stworzyły galerię skarpetek. Jedną z nich zostawiły na pamiątkę prowadzącym warsztaty animatorkom. Zapraszamy do fotorelacji:
Bardzo dziękujemy animatorkom KLANZ-y za możliwość poszerzenia wiadomości i poznania nowych animacji do pracy nad tekstem literackich. Wszyscy uczestnicy z zapałem na pewno wdrożą poznane metody i formy we własnych bibliotekach!
|